Mısır’da koronavirüs vaka ve ölümlerinde sıçramalar

Mısır’da sağlık yetkililerinin sosyal mesafe kurallarına riayet etme gerekliliklerine ilişkin uyarılar çıkarmaya devam ederken, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle kaydedilen yeni vaka ve ölüm sayılarında üçüncü gününde de sıçramalar kaydedilmeye devam edildi. Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı tarafından cumartesi günü yayınlanan güncel açıklamaya göre, laboratuvar testlerin pozitif sonuç alınan 611 yeni vakanın kaydedilirken, 28 kişi daha virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Bu güncel vaka sayıları, iki gün boyunca vaka sayılarının yükselmesinin ardından geldi. Zira perşembe günü 548 vaka ve 25 ölü, cuma günü ise 579 vaka ve 26 ölüm kaydedilmişti.

Mısır’da cumartesi akşamına kadar kaydedilen toplam vaka sayısı 124 bin 891’e yükseldi. Vakalardan 106 bin 481’i sağlığına kavuşurken, 7 bin 69’u hayatını kaybetti.

Dün, Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanı Dr. Hale Zayid gözetiminde Mısır ile Sudan arasında, Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanarak geçen ayın başlarında yayınlanan ve şu anda Mısır hastanelerindeki vakaların tedavisinde uygulanan Kovid-19 tedavi protokolünün ele alınması için bilimsel bir konferans düzenlendi.

Sağlık Bakanı Danışmanı Dr. Muhammed Cad dün, “Mısır Sağlık Bakanlığı’ndaki danışmanlar ve profesörlerden oluşan bilimsel komitenin Kovid-19 Mısır tedavi protokolünü, Sudanlı doktorlarla paylaşmak üzere telekonferans düzenlediğini” belirtti.

Danışman “Bilimsel konferans programı Mısır’ın bu konuda elde ettiği tüm alanları ve deneyimleri içerecek, Mısırlı ve Sudanlı doktorlar arasında, iki ülkedeki hastaların yararına uzmanlık aktarımı için bir tartışma alanı açacak.” ifadelerini kullandı. Konferansın Mısır’a yeni gelen Çinli Sinopharm şirketinin aşısı ile ilgili Sağlık Bakanlığı’na bağlı bilim kurulu ile karşılıklı deneyimleri ve bilimsel görüşleri paylaşılması için Sudan’ın talebine binaen düzenlendiğini belirtti.

Mısır cuma akşamı Hartum’a Mısırlı bir sağlık heyeti eşliğinde koronavirüs vakalarının tedavisinde kullanılması için bir ilaç sevkiyatı gerçekleştirmişti.

Şarkul Avsat