İtalyan Polisi: Temmuz ayında ele geçirdiğimiz 14 ton uyuşturucu Suriye rejimi ve Hizbullah’a ait

İtalya Mali Polisi, Suriye’den geldiğine inanılan büyük ölçekli uyuşturucu kaçakçılığının ayrıntılarını açıkladı.

BBC’ye göre Napoli Gümrük Muhafaza Polisi, Temmuz ayında Suriye’den gelen 1 milyar dolar değerinde, 84 milyon Captagon hapı içeren 14 ton amfetaminin ele geçirildiğini duyurarak, yapılan baskının bir seferde ele geçirilen en yüksek amfetamin miktarı olarak kayda geçtiğini belirtti.

İtalyan polisi, başlangıçta söz konusu olayın arkasında DEAŞ’ın olduğuna inanıyordu ancak yapılan geniş çaplı araştırmada Beşar Esed rejimi ve yakın müttefiki Hizbullah’ı işaret eden sonuca ulaşıldı.

BBC Ortadoğu muhabiri Quentin Sommerville, uyuşturucuların Suriye rejimi ve Lübnanlı terörist grup için önemli bir finansman kaynağı olduğunu ifade etti.

1960’larda depresyon ve narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılan Captagon hapı, Ortadoğu’da özellikle de Suriye gibi savaşın parçaladığı bölgelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle alınan tecrit tedbirleri, Avrupa’da üretilen uyuşturucuların üretimi ve dağıtımını engelledi. Bu da, kaçakçıların Suriye’den sevkiyat yapmasına neden oldu.

Şarku’l Avsat