Suudi Arabistan Veliaht Prensi aşı olduktan sonra aşıya yoğun talep

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, Pfizer ve BioNTech tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının ilk dozunu almasından bir saat sonra aşı kayıt oranı beş kat artarken, aşılanan kişi sayısı ise önceki günlerde aşı olanlara kıyasla üç katına çıktı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan ulusal aşı planı kapsamında aşının ilk dozunu alır almaz, Suudi Arabistan vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancılar ‘Sehhaty’ uygulaması üzerinden aşı kampanyasına kayıt olmak için harekete geçti.

Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Veliaht Prens’in ilk doz aşıyı aldığına dair haberin yayınlanmasından bir saat sonra kayıt oranı önceki saatlere göre beş kat arttı. Ayrıca aşılanan kişi sayısı ise günlük oranın üç katına çıktı. Vatandaşlara ve ülkede yaşayanlara aşı sağlama konusundaki etkili girişimi, isteği ve takibi için kendisine teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın, bazı ülkelerde koronavirüsün mutasyona uğrayan türünün ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz Pazar günü yürürlüğe koyduğu hava, kara ve deniz tüm sınırları kapatma uygulaması bugün sona eriyor.

Ülke liderliği, salgın ortaya çıktığı ilk günden bu yana devletin tüm imkanlarından yararlanarak vatandaşlar ve ülkede ikamet edenleri korumak için insan sağlığı ve güvenliğini önceledi.

Suudi Arabistan da, dünyadaki diğer ülkeler gibi salgının yayılmasını önlemek için sert tedbirler aldı.

Vatandaşlar ve ülkedeki yabancılar, yetkililerin talimatlarına büyük bağlılık göstererek, salgınla yüzleşmek için tetikte olan devlet kurumlarıyla işbirliği yaptı.

Suudi Arabistan, Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının ülkeye gelmesinin ardından 18 Aralık’ta tarihindeki en büyük aşılama kampanyasını başlattı.

Sağlık Bakanı Rabia, daha önce yaptığı bir açıklamada, salgının başlamasından bu yana tedbirleri artırarak, önlemenin tedaviden daha önemli olduğu bir politika yürütüldüğünün altını çizdi ve ülkenin salgınla yüzleşmede dünyanın en iyi ülkelerinden biri haline geldiğini ifade etti.

Herkese aşı sağlamayı planladıklarını dile getiren Dr. Rabia, aşılamanın iki aşamada gerçekleşeceğini bildirdi.

Suudi Arabistan’da şu ana kadar mutasyona uğrayan koronavirüsün ülkeye girişi tespit edilmezken, Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali maske takma, sosyal mesafeye dikkat etme, elleri sık sık yıkama ve ortamı iyi havalandırma konusunda bir kez daha çağrıda bulundu.

Diğer yandan, Umman’da bugün koronavirüse karşı aşılama kampanyası başlatılıyor. Sağlık Bakanlığı, nüfusun yüzde 60’ını birkaç aşamaya ayıran bir aşılama stratejisi hazırladı ve ilk aşamada nüfusun yüzde 20’si aşılanacak.

Şarkul Avsat