Fotoğraf: Beşir Salih

İngiliz Doktor: Koronavirüs 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ruh sağlığına yönelik en büyük tehdit

İngiltere Kraliyet Psikiyatristler Koleji Başkanı Dr. Adrian James, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ruh sağlığına yönelik en büyük tehdit olduğunu söyleyerek, salgının etkisinin uzun yıllar süreceğine dikkati çekti.

The Guardian gazetesine göre Dr. James, koronavirüsün sosyal ve ekonomik yansımalarının salgının kontrol altına alınmasından sonra dahi ruh sağlığı üzerinde derin bir etkiye sahip olacağını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Birleşik Krallık’ta 1.5 milyonu çocuk olmak üzere 10 milyon kadar insanın, krizin doğrudan bir sonucu olarak ruh sağlığı desteğine ihtiyaç duyduğu tahmin ediliyor. Koronavirüs Birleşik Krallık’ta daha da yayılırken, önümüzdeki yıllarda ruh hastalığı gelişecek kişilere etkili bir destek sağlamak için bir plana ihtiyaç var. Koronavirüs salgını, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ruh sağlığına yönelik en büyük tehdittir. Ülke sadece virüsü kontrol etmeye değil, aynı zamanda uzun vadeli sonuçlarını ele almaya da odaklanmalı.”

Birkaç gün önce yayınlanan bilimsel bir çalışmada, Kovid-19 salgınının, izolasyon ve sosyal uzaklaşma önlemleri, virüse yakalanma korkusu, aile ve arkadaşlar için endişelenme, mali durum ve gelecek beklentileri nedeniyle birçok kişinin ruh sağlığı üzerinde bırakacağı derin ve uzun vadeli etkilerin ciddiyeti konusunda uyarı yapıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise ekim ayında yayınladığı bir raporda, salgının ülkelerin yüzde 93’ünde kritik ruh sağlığı hizmetlerini aksattığı veya durdurduğuna dikkati çekti.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünya liderleri, salgın sırasında ve sonrasında hayat kurtaran ruh sağlığı hizmetlerini desteklemek için hızlı ve kararlı bir şekilde hareket etmelidir” şeklinde çağrıda bulundu.

Şarku’l Avsat