Umman Başbakan Yardımcısı dün Maskat’ta KİK Genel Sekreteri ile bir araya geldi (ONA)

Arap Parlamentosu Başkanı’ndan Kral Selman’a övgü

Arap Parlamentosu Başkanı, Kral Selman’ın KİK’in varlığını korumaya yönelik çabalarını övdü

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, 5 Ocak’ta Riyad’ın ev sahipliğinde yapılacak olan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Yüksek Konseyi’nin 41. oturumuna Umman Sultanı Heysem bin Tarık Al Said’i davet etti.

Kral Selman’ın Umman Sultanı’na davet mektubu, KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el- Hacraf tarafından Umman Kabine İşleri Başbakan Yardımcısı Seyyid Fahd bin Mahmud Al Said’e teslim edildi.

Söz konusu görüşmede, KİK’in çalışmaları ve üye devletlerin son 40 yılda elde ettiği başarılar gözden geçirilirken, yaklaşan Körfez zirvesiyle ilgili konular kapsamlı bir şekilde gözden geçirildi.

El-Hacraf, zirveyi çevreleyen olumlu bir atmosferin hüküm sürdüğü bir zamanda, Körfez ülkeleri liderlerinin 5 Ocak’ta 41. zirveyi düzenlemeye istekli olduklarını vurguladı.

KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el- Hacraf, Kral Selman’ın davet mektubunu, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife’ye de teslim etti.

Suudi Arabistan, KİK liderler zirvesine 9. kez ev sahipliği yapacak.

Arap Parlamentosu Başkanı Adil el- Usumi, “Suudi Arabistan, ortak Körfez eyleminin stratejik derinliğini ve Arap Körfezi bölgesinin karşı karşıya olduğu dış zorluklar ve tehditlerle yüzleşmede ilk savunma duvarını temsil ediyor” diyerek, Kral Selman’ın KİK varlığını koruma ve tamamlayıcı yolunu güçlendirmede oynadığı büyük rolü övdü.

Kral Selman’ın Körfez entegrasyon yürüyüşünün güçlendirilmesi yönünde yürüttüğü samimi çabaların, KİK için bir emniyet valfi olarak görüldüğünü söyleyen Usumi, “Kral Selman’ın Körfez ülkelerinin bağlarını güçlendirmek ve KİK’in temellerini sağlamlaştırmak için üstlendiği çabalar kolektif düzeyle sınırlı değil. Aynı zamanda doğrudan gerçekleştirdiği ziyaretler aracılığıyla Konsey ülkeleri arasında ikili düzeyde Körfez işbirliği araçlarının iyileştirilmesini de kapsıyor” dedi.

Arap Parlamentosu Başkanı konuya ilişkin sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir sonraki Körfez zirvesinin Suudi Arabistan’da yapılacak olması, Kral Selman’ın KİK üyeleri arasında karşılıklı bağımlılığı, işbirliğini ve entegrasyonu derinleştirmeye verdiği büyük önemi ve KİK liderleri olan kardeşleri ile arasındaki yakın ve sağlam ilişkileri yansıtıyor.”

Usumi, Arap Parlamentosu’nun tüm bölgesel ve ikili Arap işbirliği çabalarını tam olarak desteklediğini sözlerine ekleyerek, yaklaşan KİK zirvesinin Körfez halklarının güvenlik, kalkınma ve istikrar içinde yaşama özlemlerini gerçekleştirmede başarılı olmasını diledi.

Şarku’l Avsat