Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu yatırım portföyünü güvenlik hizmetleriyle çeşitlendiriyor

Çözümler, danışmanlıklar, geliştirme programları ile komuta ve kontrol merkezleri oluşturmak amacıyla bir şirket kurdu

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu (PIF), yatırım ve tesis kurma konusundaki aktif hamlelerine devam ediyor. PIF dün, ülkede özel güvenlik sektörünü geliştirmeyi hedefleyen ve en iyi standartlara, en yeni teknolojilere uygun bir dizi hizmet sunacak olan Ulusal Güvenlik Hizmetleri Şirketi’nin (SAFE) kurulduğunu açıkladı.

SAFE, 4 ana alanda çalışmalarını sürdürecek. Bu alanlar, Komuta ve kontrol merkezlerinin kurulması, bir dizi özel hizmet sunulması, eğitim ve geliştirme programının dahil olduğu güvenlik danışmanlığı hizmeti verilmesi ve entegre güvenlik çözümleri hizmetleri sunulmasıdır.

Profesyonel ve kişisel gelişimi destekleyen eğitim programları sunarak, güvenlik hizmetleri sektörünün uluslararası standartlarda bir meslek haline getirilmesi için birçok iş fırsatı sağlanmasına katkıda bulunacak olan SAFE, güvenlik hizmetleri sektöründe uzmanlaşmış teknolojilerin ve insan kadrolarının güçlendirilmesinde rol alacak.

SAFE’in hizmete girmesi, PIF’in gelecek vaat eden sektörlerin geliştirilmesine, bilginin yerelleştirilmesine ve özel sektörle stratejik ortaklıklar oluşturulmasına yönelik stratejisiyle paralel bir şekilde Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunacaktır.

Bu gelişmeler, PIF’in son dört yılda 10 yeni sektörde atılımlarda bulunduğu, 30’dan fazla yeni şirket kurduğu ve 190 binden fazla iş imkanı yarattığı bir dönemde gerçekleşti.

PIF birkaç gün önce, kendi ifadesiyle ‘Suudi Arabistan ekonomisinin lokomotiflerinden biri olan stratejik öneme sahip olan fonun hedeflerini gerçekleştirmeye’ yönelik kendini geliştirme çabasının bir parçası olarak üst yönetim kadrosunda yeni atamalarda bulunduğunu duyurdu. PIF tarafından konuya ilişkin yayınlanan açıklamada, yeni atamaların yönetici kadronun uzmanlık düzeyini artırarak PIF’in iddialı stratejisini desteklemeyi ve uygulamayı amaçladığı belirtildi.

Öte yandan PIF Genel Müdürü Yasir bin Osman er-Rumayyan, bu ay yaptığı bir açıklamada, fonun önümüzdeki iki yıl (2021 ve 2022) boyunca 150 milyar riyal (40 milyar dolar) yatırım yapacağını ve bu yatırımların 2030 yılına kadar her yıl artmasının planlandığını duyurdu.

Son yapılan ‘2021 Bütçe Forumu’ oturumlarında fonun yerel yatırım hacmini anlatan Rumayyan, geçmişte PIF’in yatırımlarının yüzde 98’ini yerel yatırımların oluşturduğunu belirterek, “PIF, yurt içinde yüzde 80, yurt dışında ise yüzde 20 oranında yatırım yapmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.  Rumayyan, yerel veya uluslararası yatırım alanlarının çeşitlendirmesinin, fonun ana hedeflerinden birini olduğunu vurguladı.

Bu arada PIF’e ait Suudi Arabistan Askeri Sanayi (SAMI) şirketi, geçtiğimiz pazartesi günü, Advanced Electronics Company’i (AEC) satın alma işlemlerini tamamlayarak yüzde 100 Suudi şirketi haline geldiğini duyurdu. Şirketin satın alınmasıyla ilgili yapılan anlaşma, Suudi Arabistan’da askeri sanayi alanında özel sektör düzeyinde yapılan en büyük anlaşma olarak nitelendirildi.

AEC’in satın alınmasının, deneyim ve ortak çalışmalarla iki şirketin ürün çıktıları ve yenilikçi teknolojiler açısından yerel savunma sistemi için umut verici bir geleceği yansıtması ve önümüzdeki yıllarda yeteneklerin geliştirilmesine, iş imkanı yaratılmasına ve ihracat yoluyla ulusal ekonominin desteklenmesine katkıda bulunması bekleniyor.

Suudi Arabistan’ın devlet fonunu temsil eden PIF’in 2030 yılına kadar en az 7 ila 10 trilyon riyallik (1,8 ila 2,6 trilyon dolar) yatırım yapmayı planladığı biliniyor.

Şarku’l Avsat