Arap Koalisyonu Yemen Cumhurbaşkanlığı Sarayını hedef alan Husi saldırısını engelledi

Suudi Arabistan liderliğindeki Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu güçleri, Husilerin, Yemen’in geçici başkenti Aden’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayını hedef aldığı saldırıyı engelledi.

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Sözcüsü Albay Turki al-Maliki yaptığı açıklamada koalisyon güçlerinin bu sabah Aden’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayını hedef almaya çalışan Husilere ait insansız hava aracını düşürdüğünü bildirdi.

Maliki, “Bu alçak terör girişimi, İran destekli terörist Husi milislerin, Başbakan ve Yemen hükümeti üyelerinin gelişi sırasında Aden Havaalanına yaptığı terör saldırısından sorumlu olduğunu teyit etmektedir. Bu terör girişimi Yemen hükümetini değil, kardeş Yemen halkının arzularını, ümitlerini ve hükümet üyelerine yapılan saldırıları engellemek, safları birleştirmek, normale dönmek ve Yemen’de kapsamlı bir siyasi çözüme ulaşmak için yapılan Riyad Anlaşmasını hedef almaktadır” ifadelerini kullandı.

Albay Turki al-Maliki ayrıca koalisyon güçlerinin meşru Yemen hükümeti ile birlikte geçici başkent Aden’de çalışmalarını sürdürmeye devam edeceğini ve kardeş Yemen halkının devletlerini yeniden kurup, darbeyi sona erdirme yönündeki tüm isteklerini destekleyeceklerini vurguladı.

Edinilen bilgiye göre, hükümet üyeleri ve Başbakan havaalanında düzenlenen saldırının hemen ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayına getirildi ancak saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

Şarkul Avsat