WHO Suudi Arabistan desteği ile Yemen hastanelerine jeneratör sağlıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nden aldığı cömert destekle, Yemen’in İbb ilindeki Cebele, Nasır, Berim hastaneleri için yüksek performanslı 3 jeneratör temin etti. Bu yardım ile yıl boyunca bir milyon 800’den fazla kişiye sürdürülebilir sağlık hizmetlerinin sunulması güvence altına aldı.

WHO, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi ile çeşitli Yemen illeri ve bölgelerindeki sağlık durumunu iyileştirmeyi, sağlık hizmetlerinde en iyi hizmetin sunulmasını hedefliyor.

Söz konusu yardım Suudi Arabistan’ın Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığı ile Yemen’de ve çeşitli ülkelerde sağlık sektörünün desteklenmesi için WHO’ya sunduğu destek çerçevesinde geliyor.

Suudi Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın direktifleri ile kurulan Merkez, kurulduğu günden geçen aya kadar tüm Yemen illerinde 240 sağlık projesi gerçekleştirdi. Suudi Arabistan yönetiminin sağlık sektörünün öneminin ve Yemen halkının acılarını azaltmadaki etkisinin farkında olduğu belirtildi.

Diğer yandan, Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi cuma günü Aden iline bağlı el-Berika ilçesindeki eş-Şa’ab, es-Salih, el-Vali ve eş-Şuruk bölgelerindeki sığınmacılar için 100 ton 450 kilogram gıda paketi dağıttı. Yardımlardan 5 bin 610 kişi faydalandı. Merkez ayrıca Ma’rib bölgesindeki sığınmacılar ve zarar görmüş aileler için 2 bin 500 kutu hurma dağıttı, 2 bin 500 aile bu yardımlardan faydalandı.

Hadramut iline bağlı Hacer ve Brum Meyfa ilçelerinde yardıma muhtaç ailelere 53 ton 500 kg gıda sepeti dağıtıldı. Yardımlardan 3 bin kişi faydalandı.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi 19 bin kişiye yardım sağladı

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Hacca ilindeki sığınmacılara ve zarar görmüş ailelere 754 ton ve 992 kg gıda paketi dağıtarak 19 bin kişiye yardım sağladı.

Gıda yardımları, Midi’de el-Cade, el-Tenabeke, el-Tıyne bölgelerinde ve Fişt ve Baklan adalarında, Hayran ilçesinde Kuzey Sade, ez-Zuhr, eş-Şebakiye, el-Mulasiye, el-Hacefiye, ed-dayr, Beni Hüseyin, Beni Fazıl ve Beni ez-Zey bölgesinde, Harad ilçesindeki Gurza, el-Atene ve Şelile’deki sığınmacılara ve Abs ilçesindeki Beni Hüseyin’de dağıtıldı.

Merkez’in bu yardımları, Krallık tarafından Merkez aracılığı ile ayrım gözetmeksizin Yemen’in tüm bölgelerinde çeşitli sektörlerde sağlanan çeşitli insani yardım projeleri çerçevesinde geliyor.

Şarkul Avsat