Mısır Cumhurbaşkanı, Kuveyt Dışişleri Bakanı ile dün Kahire’de yaptığı görüşmede (KUNA)

KİK zirvesinin Körfez ortak eylemini güçlendirmesi umut ediliyor

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Kuveyt Emiri’nin mektubunu teslim aldı

Körfez İşbirliği Konseyi’ne (KİK) üye ülke vatandaşlarının dikkati, 5 Ocak’ta KİK Yüksek Konseyi 41. oturumunun düzenleneceği Suudi Arabistan’ı el-Ula şehrine çevrildi.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah,  bölgedeki zorluklarla yüzleşmek için Arap ve Körfez dayanışmasını güçlendirmesi bakımından KİK Zirvesi’nden umutlu olduğunu ifade etti.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Naser el-Muhammad es-Sabah, birkaç gün önce başladığı Körfez turu kapsamında, Katar Emiri, Umman Sultanı, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Emiri, Bahreyn Kralı ve Suudi Arabistan Kralı’na, Kuveyt Emiri’nin mektuplarını iletmişti.

Bu bağlamda Dışişleri Bakanı, dün Mısır’ın başkenti Kahire’yi ziyaret ederek, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye, Kuveyt Emiri’nin iki kardeş ülke ve halkları birbirine bağlayan güçlü ilişkileri her düzeyde geliştirme yolları ile bölgesel ve uluslararası arenadaki son gelişmeleri içeren mektubunu teslim etti.

Sisi ise, Katar ile ‘arzu edilen uzlaşmayı’ başarma yönünde Kuveyt’in yürüttüğü iyi niyetli samimi çabalar için teşekkür etti.

Sisi, bunun yanı sıra Suudi Arabistan’ın Arap Dörtlüsü (Mısır, BAE, Bahreyn ve Suudi Arabistan) adına bu yöndeki rolünün önemini ifade etti.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Bessam Radi’ye göre Kuveyt Emiri’ne selamlarının iletilmesini isteyen Sisi,  iki kardeş halkın yanı sıra Arap ulusunun çıkarları için Mısır’ın Kuveyt ile işbirliği ve koordinasyon geliştirme isteği olduğunu vurguladı.

Sisi, ülkesinin değişmez politikasının, ulusal güvenliğini korumak için güçlerini birleştirmenin yanı sıra, karşılıklı saygı ve birbirinin iç işlerine karışmama çerçevesinde sağlam bir stratejik yaklaşım olarak Arap dayanışması için işbirliği ve desteği sağlamak olduğunu belirtti.

Sisi ile Kuveyt Dışişleri Bakanı’nın görüşmesinde, Arap ülkeleri ve halklarının güvenliği ile istikrarını tehdit eden her şeye karşı çıkmak ve Arap ulusal güvenliğini korumak amacıyla, önümüzdeki dönemde bu bağlamda Mısır ve Kuveyt arasında danışma ve ortak koordinasyonun yoğunlaştırılması konusunda mutabık kalındı.

Diğer yandan, Kuveyt’in Riyad Büyükelçisi Şeyh Ali el-Halid es-Sabah medyaya yaptığı açıklamada, KİK Yüksek Konseyi 41. oturumunun bölgedeki siyasi gelişmeler ışığında kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Büyükelçi, “Suudi Arabistan’ın ev sahipliği yaptığı zirve, KİK ülke liderleri arasında, ortak zorluklarla karşılaşmada Körfez dayanışmasının güçlendirilmesi ve barış ile istikrar sağlanmasının önemine olan inancını yansıtan kardeşçe ve olumlu bir atmosferin ortasında geliyor. Arap Körfezi bölgesi büyük ekonomik, kalkınma ve siyasi sorunlar ve zorluklarla karşı karşıya. KİK ülkeleri liderleri, tüm bu sorunlar ve zorlukları, ortak bir kadere olan inançları ve bölge ülkeleri ile halklarının çıkarlarını koruma hevesinden kaynaklanan tek bir vizyonla tartışacaklar” dedi.

Büyükelçi Şeyh Ali, önce Allah’ın yardımı, daha sonra da KİK mevcut oturumunun başkanı Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bilge liderliği ile bu zirve çalışmalarının başarı ile taçlanacağına olan güvenini de ifade etti.

Şarku’l Avsat