İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani

Ruhani koronavirüs aşısının İran’a birkaç hafta içinde ulaşmasını umuyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının haftalar içinde satın alınarak ülkeye ulaşması yönündeki umudunu dile getirerek, aşılamada önceliğin sağlık çalışanları ile yaşlılarda olacağını açıkladı.

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Sağlık Bakanlığı ve Merkez Bankası, ülke dışından gelecek koronavirüs aşılarını sağlama faaliyetlerine ilişkin hükümete raporlar sunduğunu bildirdi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdulnasır Hemmati, geçtiğimiz ay koronavirüs aşılarını ithal etmek için 200 milyon euro (244 milyon dolar) tahsis edildiğini duyurmuştu.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle, aşı ithalatı henüz garanti edilmiyor.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari bugün yaptığı açıklamada, son 24 saat içerisinde 5 bin 960 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 1 milyon 243 bine çıktığını bildirdi.

Sözcü Sadat Lari, 24 saatte 102 kişinin daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesiyle de, ülkedeki toplam can kaybının 55 bin 540’a yükseldiğini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü, ağır hasta sayısının 4 bin 953 olduğunu ve ülkede şu ana kadar 1 milyon 13 bin kişinin iyileştiğini de sözlerine ekledi.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre İran, vaka sayısı bakımından dünyada 15. sırada yer alıyor.

Şarkul Avsat