İngiltere Oxford-AstraZeneca aşısını kullanmaya başlayan ilk ülke oldu

İngiltere, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca şirketi tarafından yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşının kullanımına bugün başladı.

Oxford-AstraZeneca aşısı, birçok ülkede onay alan Moderna ve Pfizer-BioNTech aşılarına kıyasla daha ucuz (doz başına yaklaşık 2,5 Euro) ve depolanması daha kolay. Bu nedenle büyük ölçekli aşılama kampanyalarına da daha uyumlu.

AFP’ye göre Aralık ayı başlarında aşılama kampanyasının başlamasından bu yana İngiltere’de şimdiye kadar bir milyondan fazla kişi Pfizer-BioNTech aşısı oldu.

100 milyon doz Oxford-AstraZeneca aşısı sipariş eden İngiltere’de, 6 hastanede 530 bin doz Oxford-AstraZeneca aşısı bugün kullanıma hazır olacak.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, İngiliz merkezli aşının kullanılması nedeniyle mutlu olduğunu dile getirerek, bunu ülkenin koronavirüsle mücadelesinde çok önemli bir an olarak nitelendirdi.

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) göre Oxford-AstraZeneca aşısına bu ay onay vermesi beklenmezken, ABD de aşıyı Nisan’dan önce kabul etme niyetinde değil.

Salgından 75 binden fazla can kaybı ile Avrupa’da en fazla etkilenen İngiltere’de Başbakan Boris Johnson BBC’ye verdiği röportajda, “Önümüzdeki haftalarda ülkenin çeşitli bölgelerinde daha zor önlemler almak için yeniden hareket etmemiz gerekebilir. Okulların kapatılması da bu önlemler arasında yer alabilir” dedi.

Yaklaşık 100 milyonluk nüfusuyla en kalabalık Arap ülkesi olan Mısır, Çin merkezli Sinopharm firmasının aşısına onay verdi.

Aşı üreten laboratuvarların yayınladığı verilere göre Sinopharm aşısının etkinlik oranı yüzde 79, Pfizer-BioNTech aşısının yüzde 95 ve Moderna aşısının ise oranı 94,1.

Oxford-AstraZeneca aşısının yüzde 70 oranında koruyucu olduğu ancak iki doz alındığında bunun yüzde 100’e kadar etkili olabileceği bildirildi.

Aşıların mevcudiyeti, yeni yılın başında durumun düzeleceğine dair umut veriyor, ancak aşıların üretim ve depolama hızı tam olarak tatmin edici değil.

Salgının ikinci dalgasından ciddi şekilde etkilenen Güney Afrika, ilk aşıları Şubat ayında almayı umuyor. Ancak Sağlık Bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, programın çok sayıda ilaç firmasıyla devam eden müzakerelere tabi olduğunu duyurdu.

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, aşı kampanyasının Şubat ayı sonunda başlaması yönündeki umudunu dile getirerek, vatandaşları gerekmedikçe evlerini terk etmemeye çağırdı.

Resmi verilere göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 85 milyon 552 bini aşarken, can kaybı 1 milyon 852 bin oldu, 60 milyon 521 bin kişi de iyileşti.

Şarkul Avsat