Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) kuruluş zirvesinden bir kare (SPA)

Körfez İşbirliği Konseyi’nin beşinci on yılının ana başlığı ekonomi dosyası

Hacraf: Ortak çalışma sürecini ilerletmeye yönelik kararlar almayı umuyoruz

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el-Hacraf, ekonomik dosyanın KİK’in kuruluşunun beşinci on yılının ana başlığı olacağını söyleyerek konseyin emin adımlarla ilerlediğini vurguladı.

Hacraf, ekonomik dosya üzerinde çalışırken “ekonomiyi yeniden toparlamaya, kalkınmayı yeniden sağlamaya, pandeminin ardından normal hayata dönmeye ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunmak için ortak çalışmaları güçlendirme ve destekleme” üzerine yoğunlaşılacağını söyledi.

Hacraf, dünyanın içinden geçtiği bu olağanüstü dönemde KİK Liderler Zirvesi’nin el-Ula’da yapılacak olmasının “KİK’in zorlukların ve sıkıntıların üstesinden gelebilen ve tüm alanlarda entegrasyonu sağlama yönünü güçlendiren kenetlenmiş bir sistem olarak korunmasında KİK ülkeleri liderlerinin rolünü gösterdiğini” belirtti.

Hacraf yaptığı basın açıklamasında sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yakın geçmişte Suudi Arabistan’ın G20 Zirvesi’ne liderlik etmesini ve Krallığın uluslararası işbirliğini geliştirme noktasında gruba nasıl liderlik ettiğini gururla ve onurla izledik. Bugün ise Körfez işbirliği ve entegrasyonunun tüm alanlarda güçlendirilmesinin önemini vurgulamak üzere KİK Yüksek Konseyi’nin 41. oturumunun çalışmalarının başlatılmasına yönelik hazırlıkların yapıldığına şahit oluyoruz.”

Zirve, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in daveti üzerine üye ülke liderlerinin katılımıyla yarın Suudi Arabistan’ın kuzeybatısındaki el-Ula şehrinde gerçekleştirilecek.

Genel Sekreter Körfez ülkesi liderlerine bölgedeki bağları güçlendirmek ve temellerini sağlamlaştırmak için gösterdiği çabalardan ötürü en içten teşekkürlerini ileterek KİK Liderler Zirvesi’nin kararlarının, Körfez çalışmaları sürecinin ilerleme kaydetmesi, bölünmez bir bütün olarak KİK ülkelerinin güvenlik ve istikrarının güçlendirilmesi ve KİK ülkeleri vatandaşlarının daha fazla dayanışma, işbirliği ve entegrasyon sağlanmasına yönelik beklentilerinin ve arzularının gerçekleştirilmesi ile sonuçlanmasını ümit ettiğini belirtti. Genel Sekreter “İlk olarak mevlamız daha sonra da KİK ülkelerinin liderlerinin vizyonu ve sağduyusu sayesinde KİK, başta Körfez Ülkeleri Ortak Pazarı, Gümrük Birliği, elektrik zinciri, sermayeyi taşıma ve aydınlık bir gelecek inşa etmek için bu kutlu yürüyüşün bir sonraki aşamasının temelini oluşturan vatandaşlarımızın yararlandığı diğer birçok kazanım başta olmak üzere geçtiğimiz 40 yılda pek çok başarıya ve tamamlayıcı projeye imza attı” dedi.

Genel Sekreter, Suudi Arabistan’a ve liderliğine KİK zirveleri tarihinde onuncu kez ev sahipliği yapacağı bu zirvenin başarılı geçmesini sağlamak için tüm imkanlarını kullanıp zorlukların üstesinden gelerek yaptığı hazırlıklar adına teşekkürlerini sundu.

Yüksek Konsey, KİK’in en üst mercisidir. Üye ülkelerin liderlerinden oluşur ve her yıl düzenli olarak toplanır. 41. oturum KİK için yeni bir dönemi temsil ediyor. Zira Körfez vatandaşları için yeni ufuklar açmayı, Körfez gençlerini güçlendirmeyi ve geçmişinden ve başarılarından gurur duyan, gelecek ve hayalleri adına gayret eden güçlü bir Körfez toplumu inşa etmek için uzun vadede Körfez ekonomisinin çarkına ve kalkınmasına liderlik edecek şekilde yetiştirilmelerini hedeflediği kuruluşunun beşinci on yılına giriyor.

Şarku’l Avsat