Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Politikamız, Körfez ve Arap ülkelerinin yüksek çıkarlarını gerçekleştirmeye dayanıyor

41. KİK Yüksek Konseyi zirvesi bugün Ula’da başlıyor

Suudi Arabistan, bugün başlaması beklenen ‘El-Ula Zirvesi’ için olumlu bir atmosfer yaratan bir hamleyle, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın talebine cevaben dün gece Katar ile hava, kara ve deniz sınırlarını açmayı kabul etti.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Kral Selman bin Abdulaziz liderliğindeki Suudi Arabistan politikasının, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ve Arap ülkelerinin yüksek çıkarlarına ulaşmaya, KİK ülkeleri halklarının dayanışması ve bütünlüğü umuduyla, güvenlik ve istikrarlarını sağlayacak sağlam bir yaklaşıma dayandığını dile getirdi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Veliaht Prens, el-Ula’da çalışmalarına başlayacak 41. KİK Yüksek Konseyi’nin, safları birleştirip, iyilik ve refah sürecini güçlendirmenin yanı sıra Kral Selman ve KİK ülke liderlerinin bölgelerinin karşı karşıya olduğu zorluklar karşısında yeniden birleşme ve dayanışma arzusunu göstereceğini dile getirdi.

Diğer yandan, KİK Genel Sekreteri Dr. Nayef el- Hacraf, Suudi Arabistan ile Katar arasındaki hava sahası ile kara ve deniz sınırlarının açılmasını memnuniyetle karşıladı.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad ile yaptığı telefon görüşmelerinin ardından Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Ahmed Naser el-Sabah iki ülke arasındaki hava sahası ile kara ve deniz sınırlarının açılacağını duyurdu.

KİK Genel Sekreteri, bu adımın istisnai koşullar altında düzenlenen zirvenin başarısını sağlamak için gösterilen büyük özen ve samimi çabaların bir yansıması olduğunun altını çizerek, KİK liderlerinin, konseyin gücü, direnci, kazanımları ve uyumunu güçlendirmek ve tüm engeller ile zorlukları aşma yeteneğini korumak amacıyla hareket ettiğini söyledi.

KİK zirvesine Kuveyt Emiri ve Katar Emiri’nin katılması beklenirken, Bahreyn heyetine Veliaht Prens Selman bin Hamad Al Halife, Umman heyetine Başbakan Yardımcısı Fahd Al Said, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) heyetine ise Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid Al Maktum başkanlık ediyor.

Haber ajansları, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden üst düzey bir yetkiliye dayandırdıkları haberlerinde, Beyaz Saray Baş Danışmanı Jared Kushner,  ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Avi Berkowitz ve ABD Dışişleri Bakanlığı Özel Danışmanı Brian Hook’un Suudi Arabistan’a gideceğini bildirdi.

KİK liderleri, yaşanan bazı krizlere rağmen, bölgeyi istikrar, güvenlik, ekonomik refah ve sosyal barış vahası haline getirme hedefiyle farklılıkların üstesinden geldi.

Şarku’l Avsat