Yemen İnsan Hakları Koalisyonu: Taiz’de 73 Husi ihlalini tespit etti

Yemen İnsan Hakları İhlallerini İzleme Koalisyonu (YCMHRV), Husi milislerinin Taiz vilayetinin üç bölgesinde sivillere, kamu mülklerine ve kurumlara yönelik 73 ihlal ve insanlık suçu işlediğini, 7 hafta içinde belgelediklerini bildirdi.

Kasım ayının başından 19 Aralık’a kadar devam eden İran yanlısı darbeci grubun öldürme, yaralama, kamu mallarına ve 25 kuruma zarar verme noktasında gerçekleştirdiği ihlaller, Salh, el-Kahire ve el-Muzaffer ilçelerini de kapsamakta.

Koalisyon, aralarında 3 yetişkin erkek, 6 çocuk ve 2 yaşlı adamın bulunduğu toplam 11 sivilin öldürüldüğünü tespit ettiğini bildirirken, 10 yetişin erkek, 21 çocuk, 4 kadın ve 2 yaşlı sivilin de yaralandığını belirtti.

Söz konusu olay, Husi milislerinin Taiz şehrinin kuzeyinde ve doğusunda başlattığı ve birçok yerleşim yeri ve hayati kurumu hedef alan bombalı saldırılarının bir sonucu olarak meydana geldi.

İstatistikler -insan hakları raporuna göre- Husi bombardımanından etkilenen 25 çocuğun, toplam ölü sayısının yüzde 55’ini oluşturduğu, toplam yaralı sayısının ise yüzde 57’sini oluşturduğunu gösterdi.

İzleme Koalisyonu’na göre bu durum, “Taiz’de çocukluğa karşı işlenen suçun ciddiyetini gösteren ve Husi milisleri tarafından maruz kalınan soykırımı ortaya çıkaran tehlikeli bir gösterge.” olarak değerlendirildi.

Koalisyondan bir ekip, Taiz mahallelerine yapılan söz konusu saldırılarda, bir tanesi tamamen yıkılmış, 11 tanesi ise kısmi olarak zarar görmüş yapılar tespit etti. Koalisyon tarafından yapılan açıklamada, Husi milislerinin, toplamda 20 kurum ve özel mülkte ağır hasarlara neden olduklarını bildirildi.

Ayrıca vatandaşlara ait 5 dükkan ve 3 aracın zarar gördüğü belirtildi. Öte yandan, iki sağlık tesisi, iki cami ve bir spor salonu olmak üzere beş kamu kurumu saldırılar sonucu hasar aldı.

İzleme Koalisyonu Direktörü Mathar el-Bezici, Şarku’l Avsat’a, Koalisyon’un “Taiz’de bombalar durmuyor” başlıklı raporunu açıkladı. Söz konusu raporda, Husi milislerin yoğun nüfuslu Taiz kentinde sivil halka ve kamu mülklerine yönelik gerçekleştirdiği ağır ihlalleri, 7 hafta içinde tespit ettiği yer almakta.

El-Bezici’ye göre rapor, şehrin kuzeyinde ve doğusunda bombalı saldırılara maruz kalan Taiz’deki beş yerleşim bölgesini, çalışma yapmak üzere ziyaret etmeyi hedefleyen ve İzleme Koalisyonu’na bağlı ekipler tarafından yürütülen bir araştırma ve izleme sürecine dayanmakta.

El-Bezici, Taiz şehrinin, Husi milislerin 6 yıldır devam eden bombalı saldırılarından ve kuşatmalarından muzdarip olduklarını bildirdi. İşlenen bu suçların zaman aşımına uğramaması gerektiğini belirten Bezici, faillerin er ya da geç yargılanması ve adalete teslim edilmesini gerektiğini vurguladı.

Şarku’l Avsat