Süleymani’nin intikamı için ABD Kongre binasını hedef alma tehdidi

ABD’de geçtiğimiz pazartesi günü öğleden sonra hava trafik kontrol frekanslarında İranlı General Kasım Süleymani’nin intikamını almak için bir uçağın Washington’daki Kongre binasını hedef alacağına yönelik tehdit içeren bir mesajın yayınlandığı iddia edildi.

CBS kanalına göre FBI ve Federal Havacılık İdaresi, New York’taki birçok hava trafik kontrolörünün duyduğu bu mesajı araştırıyor.

Başkan Donald Trump’ın talimatıyla Bağdat’ta drone saldırısıyla öldürülen Süleymani’nin birinci ölüm yıldönümün ardından dijitalleştirilmiş ses ile iletilen mesajda, “Çarşamba günü (6 Ocak) Kongre Binası’na uçuyoruz. Süleymani’nin intikamı alınacak” tehdidi yer aldı.

CBS’nin haberine göre mesajı kimin gönderdiği belli değil ve tehdidin inandırıcı olduğu düşünülüyor.

FBI, Daily Mail gazetesine yaptığı açıklamada soruşturma hakkında bir yorum yapmadı ancak kamu güvenliğine yönelik tüm şiddet tehditlerinin ciddiye alındığını vurguladı.

Federal Havacılık İdaresi ise, havacılık güvenliğini etkileyebilecek herhangi bir güvenlik tehdidi konusunda federal kanun yaptırımı ve ulusal güvenlik ortaklarıyla yakın işbirliği içinde çalıştığını bildirdi.

Şarku’l Avsat