Manama: Zirve kararları Konseyin ilerlemesine hız kazandırıyor

Bahreyn Kralı Hamad bin İsa, Salı günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın el-Ula kentinde düzenlenen Körfez Zirvesinde çıkan kararları ve tavsiyeleri övdü. Ayrıca iki kutsal caminin koruyucusu Kral Selman bin Abdulaziz ile Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ortak eylem sürecini ilerletme ve işbirliği yollarını güçlendirme noktasındaki büyük çabalarına övgüde bulundu. Hamad, her konuda vatandaş haklarını korumanın önemini vurguladı.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA’ya göre, Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamad dün, Kral Hamad’a brifing verdi.

Bahreyn Kralı, “Alınan kararlar, KİK’in kardeş devletleri ve halkları arasında daha fazla işbirliği, karşılıklı bağlılık ve entegrasyona yönelik yolları geliştirme ve güçlendirme noktasında katkı sağlayacak. Ayrıca KİK ülkeleri vatandaşlarının beklentilerine ve isteklerine hizmet edebilme noktasında, her alanda başarı elde etmek için daha fazla çalışacak.” dedi.

Bahreyn’li analistler ve gazeteciler, “el-Ula Bildirgesi”nde yer alan kararlarla ilgili iyimserliklerini dile getirdiler.

“Şarku’l Avsat” a bu tarihi anın Körfez’in geleceğini değiştireceği konusuna dair güvence vererek, bu durumu bir çeşit sıçrama olarak değerlendirdiler.

Bahreyn’li yazar Sevsen Şair yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve Kuveyt’in boşluğu doldurma, bir araya gelme ve kader birliği yapma noktasındaki girişimlerinde net bir çaba olduğunu belirtti. Ayrıca bu durumun mükemmel bir başlangıç olduğunu ifade etti.

Şair, “Bahreyn, BAE ve Mısır” ın, Suudi Arabistan’a olan güveninden bahsetti.

Bahreyn Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahdiyye es-Seyyid, “Önümüzdeki dönemde Katar’dan iyi niyet ve en önemlisi Körfez güvenliğine sızmadan Körfez vatandaşları için önemli dosyalar bekliyoruz. Ayrıca uzlaşmanın başarılı olmasının ardından güvenliğimizi hedef alan ülkelere karşı Katar’ı terörle mücadele konusunda yanımızda görmek istiyoruz.

Önümüzdeki dönemde istikrar içinde yaşayabilmek için önemli adımların atılmasını beliyoruz” dedi.

Siyasi analist Saad Raşid, zirvede yaşanan durumun, “Çabaları birleştirme ve farklılıkları giderme noktasında olumlu olduğunu” düşündüğünü belirtti ve şöyle ekledi, “Terör gruplarının ve oluşumlarının desteklenmemesi ve diğer ülkelerin egemenliklerine müdahalede destek verilmemesi konusunda net bir açıklama yapılacağını umuyoruz.”

Raşid, söz ve çabaların bir araya getirilmesini gerektiren büyük bölgesel siyasi etkileşimler ve yeni bir Amerikan yönetiminin olduğunu belirterek KİK ülkelerinin, bölgede, İran tehdidiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Raşid, “Körfez ülkeleri güçlü ülkeler ve dünya için büyük bir ekonomik gücü temsil ediyorlar. El-Ula Bildirgesi Körfez’in kalkınması noktasında büyük bir sıçramayı sağlayacak. Herkes bu konuda olumlu düşünüyor” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat