Yemen Cumhurbaşkanı Hadi dün Riyad'da BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths ile bir araya geldi. (SABA)

Uluslararası toplumun Yemen’deki barış sürecine yönelik adımları sürüyor

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemenli taraflar arasında kapsamlı barış müzakerelerini sürdürme ve altı yıllık çatışmayı sona erdirme çabaları kapsamında dün Riyad’a giden BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile bir araya geldi.

Yemen hükümetinin BM Elçisi’nin kapsamlı bir barışa ulaşma çabalarına destek verdiğini belirten Hadi buna karşılık Husilerin barışa karşı ‘küstahlıklarında’ ısrar ettiklerini söyledi.

Yemen Cumhurbaşkanı, İran’ın Yemen’in iç işlerine açık müdahalesine ve Sana’daki sözde büyükelçisinin eylemleri yoluyla darbe milislerinin adımlarına, diplomatik ve uluslararası norm ve yasalara aykırı olan varlıklarına destek verdiğine işaret etti.

Yemenli bir hükümet kaynağı Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada BM Temsilcisi’nin bugün başbakan ve yeni hükümetin üyeleriyle görüşmek için geçici başkent Aden’e gideceğini belirtti. Ancak ziyarete dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Yemen Cumhurbaşkanı, Husi milislerinin İran’ın gündemini uygulayarak ve masum sivilleri hedef alan saldırgan yaklaşım ve davranışlarıyla Yemen’de, bölgenin ve uluslararası seyrüsefer güvenliği ve istikrarını sarsmaya çalıştığını kaydetti. Aden’deki sivil havalimanının yanı sıra hükümet üyeleri ve sivillerin hedef alınmasının, milislerin suç işleme yöntemi ve barışa düşmanlıklarının bir göstergesi olduğuna dikkat çekti.

BM Temsilcisi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmar’ın da katıldığı toplantıda Yemen Cumhurbaşkanı’na BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i Riyad Anlaşması kapsamında yeni bir uzlaşı hükümeti kurulmasından dolayı tebriklerini iletti. Temsilci ayrıca Guterres’in geçici başkent Aden’de hükümeti hedef alan terör eylemini kınadığını vurguladı.

Yemen Haber Ajansı SABA’ya göre Griffiths, söz konusu eylemin faillerinin öncelikle bölgenin ve uluslararası toplumun desteğiyle Yemen ve meşru yönetimin istediği barış, güvenlik ve istikrarı baltalamayı amaçladıklarını belirtti.

Yemen Cumhurbaşkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin yeni hükümete desteğine ve Aden Uluslararası Havalimanı’nın hedef alınmasını kınamasına övgüde bulundu. BM Temsilcisi’nin çabalarına desteğini yineledi. Suudi Arabistan Krallığı’ndaki kardeşlerinin ve Yemen’i destekleyen Koalisyon ülkelerinin çabalarından da övgüyle bahsetti.

Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Körfez ve Arap saflarının birliğini güçlendirecek, Yemen dahil bölge halklarına ve ülkelerine hizmet etme çabalarını birleştiren ve Körfez İşbirliği Konseyi’nin meşruiyetini destekleyerek sağlam bir şekilde yenilediği El-Ula Zirvesi’nden doğan adımlardan ve uzlaşma anlaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

BM Temsilcisi Martin Griffiths de geçici başkent Aden’i ziyaret ederek Birleşmiş Milletler ve uluslararası toplumun, hükümetin çabalarına verdiği desteği ileteceğini söyledi. Grifftiths, sivil tesisler ve masum insanları hedef alan ‘barış düşmanlarının’ kınandığını belirtti.

BM Temsilcisi, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi ve meşru hükümetinin Yemen halkının aradığı güvenlik, istikrar ve barışı sağlamak için yürüttüğü çalışmalara da övgüde bulundu.

Diğer yandan Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed bin Mübarek, Riyad Anlaşması’nın uygulanması kapsamında, siyasi yeterliliklere sahip bir hükümetin kurulmasına ilişkin gelişmeler ışığında Almanya Dışişleri Bakanı Niels Annen ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede ikili ilişkiler ve Yemen’deki barış süreci gündeme geldi.

Ahmed bin Mübarek video konferans aracılığıyla gerçekleştirdiği görüşmede, hükümetin barış için temel atma, güvenlik ve istikrarı sağlamlaştırma, darbeyi ve buna eşlik eden tüm çarpıklıkları ve dengesizlikleri sona erdirme temel hedefini uygulamaya devam ettiğini vurguladı.

Yemen Dışişleri Bakanı, Aden havaalanına düzenlenen terör saldırısının amacının barış sürecini baltalamak olduğunu belirterek bu durumun hükümetin bütünlüğünü ve uyumunu artırdığını vurguladı.

Almanya’nın siyasi ve insani desteğini ve Yemen’de barışa katkıda bulunmadaki olumlu rolünü takdir eden bakan, “Hükümet havaalanına yapılan saldırıyı ve içerdiği mesajları göz ardı etmeyecek. Ancak Husi milislerinin bu saldırıyla hedefledikleri amaçların ulaşmasına da izin vermeyecek” dedi.

Annen, ülkesinin Aden Uluslararası Havalimanı’na yapılan saldırıyı kınadığını yineleyerek ülkesinin Yemen’in güvenliğine, birliğine ve istikrarına verdiği desteği vurguladı.

Şarku’l Avsat