ABD Başkanı Joe Biden (Twitter)

Biden: Kongre baskını ABD tarihinin en karanlık günüdür

ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden, Başkan Donald Trump’ı demokratik kurumlara topyekün saldırı başlatmakla suçladı.

Biden,  Trump destekçileri tarafından Kongre’nin basılmasının ardından yaptığı açıklamada, Kongre binasında yaşananların ABD tarihinin ‘en karanlık’ günü olduğunu söyleyerek, “Onlar protestocu değildi, onlara protestocu demeyin. İsyancı bir kalabalıktı. Onlar yerli terörist. Trump başından bu yana demokratik kurumlarımıza topyekun saldırı başlattı” dedi.

Bu arada Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, ‘göreve devam etmemesi gereken çok tehlikeli bir kişi’ olarak nitelendirdiği Trump’ın görevden alınmasını istedi.

Pelosi, görevi devretmesine iki hafta kalan Trump’ın görevden alınmasının çok acil bir mesele olduğunu vurgulayarak, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve hükümetten, başkanın görevini yapamayacak hale düşmesi durumunda yerine başkan yardımcısının geçmesini öngören anayasanın 25. ek maddesinin uygulanması istedi.

Nancy Pelosi, “Kabine ve Başkan Yardımcısı gerekeni yapmazsa, Kongre azil süreci yürütmeye hazırlıklı olmalıdır” diyerek de uyardı.

Destekçilerinin Kongre Binası’na baskın yapıp kaos ve paniğe yol açmasının ardından görev süresinin bitimine iki hafta kalan Trump’ın görevden alınması için sesler yükseldi.

Bu arada Biden, bölünmüş ve yaslı görünen bir ülkenin yaralarını iyileştirmekten sorumlu lider rolünü üstlendi.

Şarku’l Avsat