Putin, Suriye’de Müslümanların Hristiyanlığın mirasını korumasını övdü

Moskova, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçen yıl Şam’a gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin bir dizi detay paylaştı. Bunlar arasında olası bir terör saldırısına karşı alınan geniş güvenlik önlemleri ve düzenlenen büyük kamuflaj operasyonu da bulunuyor. Buna ek olarak kısa bir süreliğine Şam sokaklarında gezen ve Emevi Camii’ni ziyaret eden Putin’in izlenimlerine ve Suriye’deki Müslümanların Hristiyanlığın mirasını korumadaki gayretini takdir ettiği bir bölüme yer veriliyor.

Putin 7 Ocak 2020’de Şam’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. O gün, doğu takvimine göre yılbaşına denk geliyordu. Ziyaret, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ölümünden birkaç gün sonra gelmesi ve bölgede gerginliğin büyük ölçüde artacağına dair tahminlerin yapıldığı bir ortamda gelmesi nedeniyle özel bir öneme sahipti. Süleymani olayı nedeniyle Putin’in Suriye’de bulunduğu sırada geniş güvenlik önlemlerinin alındı.

O dönem yayınlanan fotoğraf ve videolarda Putin’in, Suriye rejim lideri Beşşar Esed ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda değil, bir Rus askeri merkezinde konuştuğu görülüyordu. Aynı şekilde iki lider Şam’daki Emevi Camii’ni ve Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etti. Russia 1 televizyon kanalının yayınladığı “Hataya yer yok … Şam’a yılbaşı ziyareti” başlıklı belgesel filminde, belgeseli hazırlayan kişinin ziyaret için yapılan hazırlıkların detayları ve Putin’in ziyaretle ilgili izlenimleri hakkında yaptığı röportajlara yer veriliyor. Putin, belgeselde, ziyaretin detayları ve ziyaret hazırlıklarının detaylarını açıklamama konusunda Esed ile anlaştığını söylüyor.

Putin, “Başkentin şehir merkezinde, Şam’da hayatın hemen normale döndüğünü bizzat gözlemledim. Bu arada Suriye’nin başkentinde halen kısıtlamalar ve kontrol noktaları vardı. Fakat toplu taşıma araçları, marketler, lokantalar ve kafeler çalışıyordu. Orada, tarihi kentin merkezinde birçok insan vardı. Malum güvenlik kısıtlamaları sebebiyle sokakta biraz yürüdük. Fakat orası halen sokağa çıktığımız ve insanlarla konuştuğumuz bir yer” dedi.

Sokakta dolaştığı esnada çevredekilerin kendisine sevgi gösterisinde bulunduğunu ve buna dikkat etmemenin imkansız olduğunu söyleyen Putin, iki heyet arasında ikili görüşmelere geçmeden önce Emevi Camii ve Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etme kararının sebebini şu sözlerle anlattı:

“Ziyaret, yılbaşını kutladığımız sırada gerçekleşti. Bir Hristiyan kilisesini ziyaret etmemiz doğal. Fakat gerçekten Camii’yi ziyaret etmek istedim. Neden? Çünkü orada Vaftizci Yahya’nın (Hz. Yahya) kalıntıları var. Emevi Camii’nde Vaftizci Yahya’nın kalıntılarının özenle korunmuş olması ve İslam dünyasında kalıntılara hürmet edilmesi, benim için beklenmeyen bir durumdu. O, Müslümanlarda Yahya Peygamber. Aynı şekilde İsa Mesih’e orada saygı gösteriliyor. O, Müslümanlarda İsa Peygamber. İki dünya dini arasında, etik değerlere, ortak etiğe ve evrensel insani değerlere dayanan bu yakınlık, sadece ilgi ve saygı uyandırabilir. Bu münasebetle, bu durumda Hristiyanlığa ait eserleri koruyan İslam’ın temsilcilerine teşekkürler.”

Siyasi gelişmelere de değinen Putin, Suriye’deki süreçle ilgili kararlar alırken, öncelikle Rusya’nın çıkarlarından hareket ettiğini belirtti. Putin, “Bu çeşit kararlar alırken, elbette şu anki kastım Suriye’ye sürpriz uçak yolculuğum değil. Fakat Suriye rotasıyla ilgili kararlarda, sempati veya nefret duygularından değil, birinci derecede Rus devletinin çıkarlarından hareket ediyorum” dedi.

Belgeselde, olası bir terör saldırısı veya olayın meydana gelmesini önlemek amacıyla ziyaret için yapılan güvenlik hazırlıklarından bazı bölümlere yer veriliyor. Belgeselin konuklarından biri olan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, “Rus liderin geçen yılki Şam ziyaretinin hazırlığı, etkileyici ve en tehlikeli maceraların yer aldığı Hollywood ve diğer filmlerle kıyaslanabilir. Eğer ziyaret hazırlığı hakkında ayrıntılı ve yayınlanan bir film çekilirse, bir açıdan bu çeşit organizasyonun hazırlanması konusunda istisnasız bütün özel servisler için iyi bir rehber ve eğitim kitabı olabilir” dedi. Belgeselde konuşan başka bir üst düzey askeri yetkili, “Savunma Bakanı’nın Şam’a beklenen ziyaretiyle ilgili bilgilerin yayınlanmasıyla başlayan geniş çaplı bir kamuflaj planı hazırlandı” ifadesini kullandı. Yetkili, Putin sürpriz bir şekilde Şam’da görünene kadar hiç kimsenin bilmediği bir hareket güzergahının oluşturulduğuna işaret etti.

Şarkul Avsat