İran: Ukrayna yolcu uçağının düşürülmesiyle ilgili sanıklar yakında mahkemeye çıkacak

İran’ın başkenti Tahran’ın Askeri Başsavcısı Gulam Ali Turki, geçen yıl Tahran’da meydana gelen Ukrayna uçak kazasının “insani hata” sonucu yaşandığını belirterek, dosyanın yakında askeri mahkemeye sevk edileceğini ve sanıkların mahkemede yargılanacağını açıkladı.

Turki, bu sabah (Cumartesi) İran televizyonuna yaptığı açıklamada, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı’nın gerekli soruşturmaları yaptıktan sonra olayda 10 kişinin ihmalkar davrandığını tespit ettiğini, ardından disiplin cezaları çerçevesinde bu kişilerden bazılarının askeri rütbelerinin düşürülerek Askeri Mahkeme’ye sevk edildiğini bildirdi.

Turki açıklamasında, hava savunma sistemi operatörlerinin uçak tipini teşhis etmede yanlışlıklara yol açan bir dizi hata yaptıklarını, uçağı bir yolcu uçağı olarak değil, yaklaşan bir “cruise (seyir) füzesi” olarak algıladıklarını, bu nedenle hedef aldıklarını belirtti.

İran’ın Ukrayna uçağını “hata sonucu” düşürmesiyle hayatını kaybeden vatandaşların yaşadığı ülkelerin dışişleri bakanları Cuma günü yaptıkları açıklamada, İran’ı uçağın düşürülmesi hakkında “eksiksiz” bir açıklama yapmaya çağırdılar.

Uçağın düşürülmesinin birinci yıldönümü münasebetiyle yapılan açıklamayı Afganistan, Kanada, İsveç ve Ukrayna dışişleri bakanları ile İngiltere Ortadoğu ve Kuzey Afrika İşleri Bakanı imzaladı. İmzayı atan ülkeler yaptıkları açıklamada, “Ülkemiz İran’ı adaleti sağlamaktan ve İran’ın kurbanların ailelerine ve olaydan etkilenen ülkelere tam tazminat vermesini sağlamaktan sorumlu tutuyor” dediler.

Ukrayna yolcu uçağı, İran hava savunma sistemince yanlışlıkla hedef alındıktan sonra 8 Ocak 2020 sabahı başkent Tahran’ın güneyinden kalktıktan kısa bir süre sonra düşürüldü. Uçakta yer alan ve çoğu İranlı olan 167 yolcu ve 9 mürettebat hayatını kaybetti.

Şarkul Avsat