ABD Temsilciler Meclisi’nde bugün Trump’ı ‘isyanı kışkırtma’ suçlamasıyla oylama yapılacak

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki en az 5 Cumhuriyetçi tarafından desteklenen Demokratlar, Başkan Donald Trump’ı görevden alma çabasıyla, destekçilerinin Kongre’ye saldırmasından sorumlu tutmak için tarihi bir oylamaya hazırlanıyor.

Temsilciler Meclisi’nde bugün ‘ABD hükümetine karşı isyanı kışkırtma’ suçlamasıyla Trump’ı görevden almak için oylama yapılacak.

Temsilciler Meclisi, dün Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak 20 Ocak’ta görevi devredecek olan Başkan Donald Trump’ı görevden alma çağrısı yapan tasarıyı kabul etti.

Söz konusu 25. ek maddenin etkinleştirilmesi için Pence ve Trump yönetiminin çoğunluğunun başkanın artık görevlerini yerine getiremeyeceğini beyan etmesi gerekiyor.

Ancak Pence, tasarının oylanması sonrası Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye gönderdiği mesajda, anayasanın 25. ek maddesini aktif hale getirmeyeceğini ifade ederek, “25. maddeyi devreye sokmak gibi bir eylemin ülkemizin çıkarına olduğunu ya da anayasa ile uyuştuğunu düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Pence ayrıca söz konusu anayasa maddesinin sadece başkanın sağlık durumları nedeniyle görevini yapamaması halinde kullanılabileceğini vurgulayarak, bunun asla bir cezalandırma yöntemi olarak kullanılamayacağını belirtti.

Bu arada en az 5 Cumhuriyetçi, Temsilciler Meclisi’nde bugün yapılacak oylamada Trump aleyhine oy kullanacaklarını bildirdi.

Temsilciler Meclisi’ndeki üç numaralı Cumhuriyetçi Liz Chaney, konuya dair yaptığı açıklamada, “Trump bu çeteyi çağırdı, onları topladı ve saldırının fitilini yaktı. Trump’ın azledilmesi için oy kullanacağım” dedi.

Diğer üç Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi John Katko, Fred Upton ve Adam Kinzinger da Trump’ın azledilmesi için oy kullanabileceklerini dile getirdi.

Trump’ın 2019’da yaşanan azil girişimi sırasında önemli bir müttefiki olan Temsilci Jim Jordan ise “Bu işin gittiği yer korkutucu. Çünkü amaç ABD Başkanı’nı sorumlu tutmaktan daha büyük. Amaç başkanı ve sizinle aynı fikirde olmayan herkesi ortadan kaldırmaktır” dedi.

New York Times gazetesi, Cumhuriyetçiler’in Senato’daki çoğunluk lideri Mitch McConnell’ın Demokratlar’ın azil adımından memnun olduğunu ve Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre baskınının ardından Trump’a uzak durmak istediğini iddia etti.

Temsilciler Meclisi Trump’ın görevden alınmasını kabul ederse, Senato’da yargılanacak. Senato’nun üçte ikisinin başkanı mahkum etmeyi kabul etmesi gerekiyor, bu da 100 senatörden en az 17 Cumhuriyetçinin Trump aleyhine onay vermesi anlamına geliyor.

Ancak Temsilciler Meclisi’nin görevden alma lehine oy kullanması halinde Senato’da bu davanın ne zaman yapılacağı henüz belli değil.

Şarku’l Avsat