Ayçiçekyağına gelen zamları da Suudi Arabistan’a bağladık!

Ayçiçek yağlarına gelen fahiş zamlar yurttaşın cebini yakmaya devam ediyor. Daha önce 29 TL’ye satılan 5 litrelik ayçiçek yağlarının fiyatı en son yapılan zamlarla 85 TL’ye kadar yükseldi. Sosyal medyada  da zamlara tepkiler sürerken evine ayçiçek yağı alan bir yurttaşın bunu törenle kutladığı anlara dair video sosyal medyada büyük ilgi görmüştü. Şimdi de ayçiçek yağlarına gelen zamların arkasında Türkiye’de ayçiçeği yağı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulunduran Suudi S…. Group’un olduğu iddia edildi.

Yeniçağ gazetesinde yer alan haber özetle şöyle:

Türkiye’de ayçiçeği yağı piyasasının büyük bir bölümünü Suudi bir şirket elinde tutuyor. Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine boykotuna da katılan şirketin bağlı olduğu S…. Group, Türkiye’de birçok yağ markasının sahibi ve sektörde birinci sırada bulunuyor.

Ayçiçeği yağı ithalatında gümrük vergileri de düşürüldü. Yani Suudi şirketin daha da fazla kazanması sağlandı. Böyle olunca artık ayçiçeği yağı Türk insanı için ulaşılmaz bir gıda maddesi oldu. 2020 yılının Ağustos ayında Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile birçok üründe uygulanan gümrük vergisi oranları düşürülerek ithalatın önü açılmıştı.

ÖNCEKİ SAHİBİ SOROS’TU, ŞİMDİ SUUDİLERİN ELİNDE

Y…. Gıda şirketi, 1995 yılında Komili ailesi tarafından Unilever’e satılmış, şirket daha sonra 2003’te George Soros’un kontrolündeki ABD’li yatırım fonu Southeast Europe Equity Fund’a geçmişti. 2006-2007 yıllarında Kuveytli NBK (National Bank of Kuwait) Capital Private Equity’in kontrolüne geçen şirket, 2007 yılından bu yana S….. Gıda bünyesinde yer alıyor. Savola’nın sahibi olduğu Y…. Gıda ise, İstanbul Sanayi Odası (İSO) 500 verilerine göre, Türkiye’nin en büyük 161. sanayi kuruluşu. Şirketin geçen yılki net satışları 705 milyon TL, net dönem kârı ise 39,5 milyon TL oldu.

Cumhuriyet