Dr. Fauci: Güney Afrika’da keşfedilen mutant koronavirüs antikor tedavisini tehdit edebilir

ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ilk olarak Güney Afrika’da tespit edilen mutasyona uğramış ve daha bulaşıcı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) türünün ‘rahatsız edici’ olduğunu ve antikor tedavileri için bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

CNBC kanalına göre ilk olarak İngiltere ve Güney Afrika’da tespit edilen mutant koronavirüs türleri, önceki varyantlara kıyasla daha ölümcül görünmese de, son derece bulaşıcı olduklarını söyleyen bilim insanları arasında bazı endişelere neden oldu.

Sağlık uzmanları, şimdiye kadar mutant koronavirüs türlerinin mevcut aşıların etkinliğini değiştirdiğine dair hiçbir kanıt olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, Güney Afrika’da bulunan 501Y.V2 olarak bilinen mutant virüs türünün, bazı kişilerin virüsle savaşmasına yardımcı olan monoklonal antikorlara daha dirençli olabileceğine dair bazı endişeler var.

Dr. Fauci, Güney Afrika’daki sağlık uzmanlarıyla yaptığı görüşmelerde, ön verilere göre mutasyona uğrayan türün, antikor tedavilerinin sağladığı bazı korumaları bozabilecek şekilde ‘daha fazla tehdit’ içerdiğini dile getirdi.

Ülke çapındaki araştırmacıların, Güney Afrika’da keşfedilen türün potansiyel etkisini hızla belirlemeye çalıştıklarını bildiren Dr. Fauci, “Monoklonal antikorlar için ve hatta aşı için koruma üzerinde bir miktar etkisi olabilir. Bunu bilmiyoruz” dedi.

Şarku’l Avsat