ABD Başkanı Joe Biden (Twitter)

ABD güvenlik güçleri Biden’ın yemin töreni öncesi alarma geçti

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri tarafından geçtiğimiz hafta Kongre’ye düzenlenen baskın nedeniyle kafası karışan ABD güvenlik güçleri, yeni başkan Joe Biden göreve başlamadan önce her türlü şiddeti önlemek için ülke çapında bir güvenlik operasyonu düzenliyor.

Federal ve eyalet yetkilileri, Kongre üyelerine yönelik tehdit mesajlarını değerlendirerek, güvenlik güçlerinin herhangi bir saldırıya hazır olması için harekete geçti.

Biden yönetimi de, yeni başkan 20 Ocak’ta göreve başlamadan önce ekibinin etrafındaki güvenliği artırdı.

Trump’ın destekçileri tarafından 6 Ocak’ta Kongre binasına yapılan baskında Kongre üyeleri kapalı bir odada saatlerce saklanırken, yaşanan bu olaylarda 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetti.

Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni yaklaşırken, Federal Soruşturma Bürosu (FBI), 16-20 Ocak tarihlerinde ülkenin 50 eyaletinin başkentlerinde bulunan kongre binalarında silahlı protestoların olacağı konusunda uyardı.

Demokrat Parti milletvekilleri Adam Schiff ve Jerry Nadler ortak bir açıklama yaparak, önümüzdeki günlerde şiddet yanlısı radikallerin gerçekleştirebileceği her türlü saldırıyı önlemek için adım atmak gerektiğini vurguladı.

Trump destekçileri tarafından düzenlenen baskını ilk başlarda savunsa da, Temsilciler Meclisi’nde azil süreci hakkında yapılan oturum esnasında yaptığı yazılı açıklamada,  “Daha fazla gösterilerin olacağı raporlarının ışığında, şiddet, kanunsuzluk ve hiçbir tür vandallık olmamasını ısrar ediyorum. Benim savunduğum bu değil ve Amerika’nın savunduğu şey de bu değil. Tüm Amerikalılara, sinirlerin yumuşaması ve gerginliğin sakinleşmesi için sesleniyorum” ifadelerini kullandı.

Aşırı sağın belirsiz planları

Sosyal medyada aşırı sağ forumları ve sohbet odalarında Biden’ın yemin töreni sırasında düzenlenebilecek olası protestolarla ilgili çelişkili mesajlar ortaya çıktı.

Aşırı sağcı bazı siteler, Biden’ın yemin törenini her ne pahasına olursa olsun önlemek için destekçileri Beyaz Saray, Kongre ve Yargıtay’ı kuşatmaya çağırdı.

Trump’a yakın The Donald sitesi ise protestocuları 17 Ocak’ta Kongre merkezi ve eyalet başkentlerinde silahlı protestolar düzenleyerek ‘özgürlüğü savunmaya’ çağırdı.

Bununla birlikte, bazı aşırı sağcı forumlardaki kullanıcılar, tüm bunların kendilerini tuzağa düşürmek için yapılan bir komplonun parçası olduğu düşüncesiyle insanları bu etkinliklere katılmamaları konusunda uyardı.

Şarku’l Avsat