(Fotoğraf: Tesnim)

İran’da koronavirüs salgınında yeni dalga endişesi

İran’da Koronavirüsle Mücadele Komitesi, sağlık protokollerine olan riayetin azalması halinde önümüzdeki iki ay içerisinde koronavirüs salgınının yeni bir dalgasının ortaya çıkabileceği konusunda uyarıda bulundu. Komite’nin uyarısı, ülkenin önümüzdeki günlerde kalabalık dini taziye meclislerine hazırlandığı ve günlük ölü sayılarının 100’ün altına düştüğü bir zamanda geldi.

Koronavirüsle Mücadele Komitesi Sözcüsü Ali Rıza Reisi, ocak ayının son 10 günü ile mart ayının ilk 10 günü arasında yeni bir salgın dalgasının ortaya çıkmasına yönelik endişelerin olduğunu söyledi. Haber ajanslarının aktardığına göre Reisi, vatandaşlardan sağlık protokollerine uymalarını isteyerek “Herhangi bir salgın dalgasının 15 bin kişinin ölümüne neden olabileceğini, bu sayının salgının normal yayılmasından daha fazla olduğunu” belirtti.

Reisi, Fatıma Ez-Zehra’nın ölümünü anma törenlerinin sağlık protokollerine uygun olarak düzenleneceğini belirterek, sağlık standartlara uymayan toplantıların “Koronavirüsle Mücadele Komitesi desteğinden yararlanamayacağını” vurguladı. Reisi ayrıca, törenlerin devlet televizyonunda ve sosyal ağlarda yapılması çağrısında bulundu.

Reisi, taziye meclislerinin neredeyse virüsten arınmış olan bölgelerde kapalı mekanlarda 50 kişiyi, sarı kategoride olan bölgelerde 30 kişiyi geçmemesi gerektiğini, kırmızı kategoride bulunan bölgelerde ise kapalı alanlarda taziye meclislerinin yasaklandığını ancak açık alanda 20 kişiyi geçmediği takdirde düzenlenebileceğini belirtti.

Öte yandan, hükümetin ESPA Merkezinin gerçekleştirdiği anketin sonuçları, İranlıların koronavirüse yakalanma korkusunun yüzdesinin geçen ay yüzde 67 iken bu ay yüzde 45’e düştüğünü gösterdi.

Genç Gazeteciler Kulübü’nün aktardığına göre, İran Koronavirüsle Mücadele Konseyi Tahran Sorumlusu Ali Rıza Zali, başkentin sarı kategoride sınıflandırılan bölgelerinde sosyal etkinliklere ev sahipliği yapan salonların yeniden açılmasına izin verildiğini ancak 21.00-04.00 arası seyahat ve hareket kısıtlamalarının devam ettiğini belirtti.

Resmi dairelerde çalışan sayısının üçte birinin kalması gerektiğini vurgulayan Zali, tüm dini törenlerin ve diğer halka açık toplantıların durdurulduğunu belirtti. Yetkili Koronavirüsle Mücadele Komitesi’nin salgının yönetilmesi için yeni talimatların çıkarma aşamasında olduğunu söyledi.

İran Eğitim ve Öğretim Bakanı Muhsin Hacı Mirzayi, Koronavirüsle Mücadele Komitesi’nin kırmızı kategoride sınıflandırılan bölgelerin dışındaki okulların tekrar açılmasına karar verdiğini açıkladı.

İran Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’ya göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, koronavirüs salgını yönetimine ile ilgilenen bir komitenin bir toplantısında “Devletin uzaktan eğitim sisteminin altyapısı üzerinde çalışması ve okulların kapatılmasına rağmen eğitimin aksamasına izin vermedi ancak herhangi bir yöntem okula gitmenin bir alternatifi olamaz” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan, İran Sağlık, Tedavi ve Tıp Eğitimi Bakanlığı sözcüsü Sima Sadat Lari, güncel verilere göre ülkenin kuzeyinde 7 ilçenin daha kırmızı kategoriye girdiğini, bu ilçelerden 5’i Mazenderan Eyaleti’nde, 2’sinin ise Gülistan Eyaleti’nde yer aldığını belirtti. Lari 30 ilçenin daha düşük bir derece olan uyarı seviyesinde (Turuncu) olduğunu, 219 ilçenin sarı kategoride kaldığını bunun yanı sıra 192 ilçenin ise mavi seviyede yani neredeyse virüsten arındığını belirtti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre virüs 81 kişinin daha ölümüne neden olurken, 6 bin 471 kişi daha virüse yakalandı. Ülkede 500’de fazla kişi daha hastaneye yatırıldı. Bu verilerle birlikte toplam vaka sayısı bir milyon 312 bini aşarken toplam can kaybı da 56 bin 538’e yükseldi.

Şarku’l Avsat