8 Şubat’ta başlayacak olan Avustralya Açık öncesinde 47 sporcu karantinaya alındı

Avustralya Açık Tenis Şampiyonası organizatörlerinin açıkladığına göre, sezonun ilk Grand Slam turnuvasına katılmak için Avustralya’ya giden tenisçilerin bulunduğu iki ayrı uçakta üç koronavirüs vakasına rastlandı. Bunun üzerine 47 sporcu iki hafta boyunca Melbourne’deki bir otelde karantinada kalacak.

Los Angeles’tan önümüzdeki ay turnuvaya ev sahipliği yapacak olan Melbourne’e gelen ve içerisinde 20’den fazla sporcu yer alan bir uçakta iki pozitif vakaya rastlandı. Bunun ardından uçakta bulunan sporcular Melbourne’deki bir otelde karantinaya alındı.

Abu Dabi’den sezonun ilk Grand Slam turnuvasına katılmak için Melbourne’e gelen bir uçakta bir yolcuda koronavirüse rastlandı. Bunun üzerine 23 sporcu şehirdeki bir otelde karantinaya alındı.

Organizatörler, koronavirüs testi pozitif çıkan üç kişinin bir sağlık oteline götürüldüğünü açıkladılar.

Organizatörler sporcuların, 14 gün boyunca otel odalarından ayrılamayacaklarını ve antrenmanlarını yapamayacaklarını ifade ettiler.

Karantinaya alınan bazı sporcular bu kararın turnuvaya hazırlık açısından eşit olmayan şartlar doğurduğunu ileri sürdüler.

Avustralya, 8 Şubat’ta başlayacak Avustralya Açık’a katılmak için 15 ayrı uçuşla gelen yaklaşık bin 200 sporcu, yetkili ve çalışanın ülkeye girişine izin verdiğini açıkladı.

Avusturalya Açık Direktörü Craig Tilly konuyla ilgili şunları söyledi: “Koronavirüs vakasına rastlanan her iki uçaktaki yolcularla, özellikle de sporcularla, ihtiyaçlarının mümkün olduğunca karşılanmasını sağlamak için iletişime geçtik. Avustralya, virüsün yayılmasıyla mücadelede dünyanın en başarılı ülkelerinden biridir. Avusturalya’da bugüne kadar yalnızca 28 bin 700 koronavirüs vakası ve 909 ölüm kaydedilmiştir.”

Şarku’l Avsat