Pasaportundaki ‘Arap Hat Sanatı Yılı’ mührünü gösteren bir ziyaretçi

Suudi Arabistan’a giriş yapanların pasaportlarındaki “Arap Hat Sanatı Yılı” mührü

Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı ve Pasaportlar Müdürlüğü, cuma günü, yolcularda hat sanatının önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve Arap kimliği ile kültürüne duydukları gururu pekiştirmek amacıyla Riyad, Cidde ve Dammam havalimanlarından ülkeye giriş yapanların pasaportlarına “Arap Hat Sanatı Yılı” mührü vurdu.

Bu adım, bakanlık tarafından başlatılan ve “Vizyon 2030” çerçevesinde yürütülen “Yaşam Kalitesi Programı” desteğiyle doğrultusunda “Arap Hat Sanatı Yılı” girişimini hayata geçirme çerçevesinde geldi. Söz konusu uygulamayla hattın Arap dilinin zenginliğini ve yazı estetiğini yansıtan bağımsız bir sanat olarak vurgulanmasının amaçlandığı kaydedildi.

Noktasız sülüs alfabesiyle yazılan “Arap Hat Sanatı Yılı” sloganı yazısının bulunduğu mühür, Arapça bilmeyen ziyaretçilere söz konusu girişimi tanıtmak için İngilizceye çevrildi.

Bakanlık “Arap Hat Sanatı Yılı”nı desteklemek için başka birçok girişimde de bulundu. Bunlardan en önemlisi dünyanın her yerindeki hattatlar için küresel bir platform haline getirilen Medine-i Münevvere’deki Daru’l Kalem Arap Hat Sanat Merkezi tarafından yazılan ve Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in adının bulunduğu hat eseri. Bununla birlikte, Arap hat ve sanatının öğretildiği ilk entegre elektronik platform olan El-Hattat’ın lansmanı kapsamında, Spor Bakanlığı ile iş birliği içinde, bu sezon spor müsabakalarında kulüp formalarında oyuncuların isimlerinin Arapçalaştırılması için bir kampanya başlatıldı.

Yapılan değerlendirmelerde Kültür Bakanlığı’nın 2020 yılında “Arap Hat Sanatı Yılı” girişimini başlatması ve Suudi Arabistan’ın bu sanata olan desteğini çok sayıda proje ve girişimle daha kalıcı hale getirmek amacıyla 2021’i de kapsayacak şekilde genişletmesinin önemi vurgulandı.

Şarku’l Avsat