Sırbistanlı tenisçi Novak Djokovic

Tenis yıldızlarının Avustralya’daki turnuvaya katılmak için ülkeye gelmesi neden vatandaşların öfkesini artırdı?

Sezonun ilk Grand Slam turnuvasına katılmak için Avustralya’ya gelen dünyanın en büyük tenis yıldızlarının görüntüleri, salgın nedeniyle ülkelerine dönemeyen birçok Avustralyalıyı hayal kırıklığına uğrattı.

Avustralya’nın şu anda ülkeye gelenlerin sayısı konusunda haftalık bir sınırı var ve gelenlerin belirlenen bir tesiste karantinaya alınması gerekiyor. ABC News kanalının haberine göre, şu anda ülkelerine dönmek için bekleyen yaklaşık 37 bin Avustralyalı var.

Birçok havayolu şirketi Avustralya ile uçuşları askıya aldı ve şu anda Avustralya’ya geri dönüşleri de zorlaştırdı.

Ancak Avustralya Açık Turnuvası organizatörleri, oyuncuların ve diğer üyelerinin ülkeye ulaşması için özel olarak kiralanmış uçuşlar düzenledi. BBC’ye göre bu durum, evine dönemeyen Avustralyalıları kızdırdı.

Avustralyalı olan ancak Londra’da yaşayan ve orada çalışan Sarah, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bir hafta içinde vatandaşları kabul etme kapasitesini yarı yarıya düşürdüklerini duyururken, ertesi hafta ülkeye gelecek tenisçiler ve görevli ekipler için bin 200 kişilik yer bulduklarını açıkladılar. Bunu anlayamıyorum” dedi.

Ekim ayından beri Sidney’e dönmeye çalışan Sarah’ın son uçuşu da iptal edildi.

Sarah açıklamasında, “Tek yapmak istediğim eve dönmek. Kız kardeşimin düğününü Zoom uygulamasıyla izlemek zorunda kaldım!” ifadesini kullandı.

Bir Twitter kullanıcısı da öfkesini ifade etmek için şunları kaydetti:

“Binlerce Avustralya vatandaşı hala yurtdışında mahsur durumda. Yaklaşık 40 yıldır tenisin büyük bir hayranıyım. Ancak bu yapılan bir hata. Bu yaz Avustralya tenisini tanıtmayacağım.”

Avustralya hükümeti geçen hafta Cumartesi günü yaptığı açıklamada, mahsur kalan vatandaşlarını “öncelikli bölgelerden” ülkeye getirmek için 20 uluslararası uçuş daha ayarlayacağını duyurmuştu.

Avustralya eyaletleri, 15 Şubat’a kadar Kovid-19 salgınını kontrol altına almak için uygulanan önlemlerin bir parçası olarak, haftalık seyahatler için 500 ila bin 500 kişi arasında değişen bir sınırlama getirdi.

Şarku’l Avsat