Trump, Fas Kralı’na liyakat madalyası verdi

ABD Başkanı Donald Trump bugün (Cumartesi), özellikle İsrail ile ilişkilerin normalleştirilmesi de dahil olmak üzere Ortadoğu’daki siyaset sahnesine “olumlu etkisi” nedeniyle Fas Kralı 6. Muhammed’e prestijli liyakat madalyası verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Kral 6. Muhammed, Fas ile ABD arasındaki kalıcı ve derin ortaklığı her alanda güçlendirmek için çalıştı” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca açıklamada şunlar kaydedildi:

“Fas’ın vizyonu ve cesareti, özellikle de İsrail ile ilişkileri yeniden başlatma kararı, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki siyasi sahnede olumlu bir etki yarattı. Bu da ABD ve Fas için yeni bir güvenlik ve refah çağının başlangıcını işaret ediyor.”

Beyaz Saray, liyakat madalyasının istisnai bir görevin tamamlanması onuruna veya yabancı yetkililere verilen askeri bir madalya olduğunu ve sadece devlet başkanı tarafından verilebileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Trump, 10 Aralık 2020’de yaptığı açıklamada, Fas ve İsrail’in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve ABD’nin tartışmalı Sahra bölgesi üzerindeki Fas egemenliğini tanıdığını duyurmuştu.

Fas Kralı 6. Muhammed ise, ABD’nin Batı Sahra kararını “tarihi bir tutum” olarak nitelendirerek kararı onaylamıştı.

Aynı zamanda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Fas ile “tarihi” bir anlaşmayı memnuniyetle karşıladı.

Şarkul Avsat