Saudi Aramco CEO’su Emin Nasır şirket yetkilileriyle bir arada

Suudi Arabistan dünyanın en güçlü bilgisayarını piyasaya sürdü

Saudi Aramco ve STC dünyanın en güçlü bilgisayarlarından Dammam 7’nin piyasaya sürüldüğünü açıkladı

Saudi Aramco ve Suudi Arabistan’ın önde gelen telekom şirketi STC, dünyanın en güçlü ilk 10 bilgisayarı arasında yer alan Dammam 7’nin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Yeni bilgisayarın, keşif ve geliştirmede yeni fırsatlar sunduğu, Aramco’nun keşif ve yatırım alanında karar verme sürecini geliştirdiği bildirildi.

Süper bilgisayarın piyasaya sürülmesi, Saudi Aramco’nun temel operasyonları yeniden şekillendiren, verimliliği artıran ve jeobilimdeki endüstri liderliğini güçlendiren ileri teknolojiyi tamamlayacak dijital dönüşüm stratejisi kapsamında gerçekleşti.

Dammam 7 süper bilgisayarı, Zahran Techno Valley’de STC’nin bir yan kuruluşu olan Solutions ve bir Hewlett Packard Enterprise iştiraki olan CRAY ile ortaklaşa geliştirildi.

Saudi Aramco CEO’su Emin Nasır, “Bu yüksek hızlı bilgisayar, adını ülkede 1938’de keşfedilen ilk petrol kuyusundan aldığı için bu an bizim için bir gurur kaynağı. Karmaşık verileri daha hızlı işleyen bu teknoloji, hem enerji talebini karşılamak için yeterli arzın mevcudiyetini sağlamak, hem de üretkenliği artırırken maliyetleri düşürmek için çok önemli olan yeni keşifler ve iyileştirilmiş geri kazanımlar sağlayacak” dedi.