ABD Başkanı Donald Trump

Trump Beyaz Saray’daki son gününde 100’den fazla kişiyi affedebilir

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da son gününü geçirirken, başkanlığının son saatlerini muhaliflerine son bir meydan okuma olarak 100’den fazla kişiye af çıkarmak için kullanabilir.

Basında çıkan haberlere göre Trump’ın Beyaz Saray’daki son gününde başkanlık yetkilerini 100 kişiye af ve ceza indirimi getirmek için kullanması bekleniyor.

Trump geçtiğimiz aylarda çıkardığı af kararıyla kendisine yakın bazı isimleri affederken, bugün açıklanması beklenen karar ile de 2016 seçim kampanyası sırasında Rusya arasındaki olası gizli anlaşmalara yönelik bir soruşturmanın parçası olarak mahkum edilen yakın ortaklarını da affedebileceği düşünülüyor.

Bugün açıklanacak af listesi, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, ateşli silah bulundurmaktan on yıl hapis cezasına çarptırılan rapçi Lil Wayne ve dolandırıcılıktan suçlu bulunan ünlü bir doktoru içerebilir.

Trump’ın kendisini veya kongre baskını nedeniyle gözaltına alınan bazı destekçilerini affetmesine de olası gözüyle bakılıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, “Ya Trump, Kongre binasına saldıran teröristleri affederse?” diyerek endişelerini ifade etti.

Bu ihtimal Cumhuriyetçiler arasında bile endişe yaratıyor. Trump’a yakın olan Senatör Lindsey Graham bu insanlar için affetmenin kötü bir şey olacağı uyarısında bulundu.

Bu arada, sayıları 25 bine ulaşan Ulusal Muhafız Güçleri, Biden ve yardımcısı Kamala Harris’in yemin töreninin yapılacağı ‘kırmızı bölgenin’ güvenliğini sağlamak amacıyla başkent Washington’da konuşlandırılacak.

Washington, Trump destekçilerinin 6 Ocak’ta Kongre’ye baskın düzenlenmesiyle 5 kişinin hayatını kaybetmesinden beri hala şokta.

Washington Ulusal Muhafızları Komutanı Binbaşı General William Walker dün Fox News’e verdiği demeçte, FBI’ın Biden’ın yemin töreninde görev alacak 25 bin Ulusal Muhafızı hakkında güvenlik soruşturması başlattığını bildirdi.

Walker, “Başkan ve yardımcısının güvenliğini koruyacak ekibe doğru insanları yerleştirdiğimizden emin olmak istiyoruz” dedi.

ABD Savunma Bakan Vekili Christopher Miller da, ‘herhangi bir iç tehdit’ belirtisi olmasa da, Biden’ın yemin töreni sırasında başkenti koruyacak 25 bin Ulusal Muhafız askerinin güvenlik taramasından geçirildiğini ve FBI’ın da bu sürece yardım ettiğini açıkladı.

Yetkililer, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle vatandaşları yemin törenini televizyondan takip etmeye çağırdı.

Başkan Donald Trump da, sessiz ve barışçıl bir devir geleneğini bozarak törene katılmayacak ve Biden yemin etmeden saatler önce Washington’dan ayrılmış olacak.

Cumhuriyetçi milyarder, yarın sabah Beyaz Saray’dan ayrılarak Florida eyaletinin Palm Beach kentindeki kendisine ait Mar-a-Lago Kulübü’ne gidecek.

Trump, Twitter hesaplarını süresiz olarak kapatmadan önce son tweetlerinden birinde 20 Ocak’taki açılış törenine katılmayacağını bildirerek, 1869’da Andrew Johnson’dan beri halefinin yemin törenine katılmayı reddeden ilk başkan oldu.

Şarku’l Avsat