ABD insani yardım faaliyetlerini, Husilere uygulanan yaptırımlardan muaf tuttu

ABD, insani yardım örgütleri, Birleşmiş Milletler ve Kızılhaç gibi yardım kuruluşları ile tarım ürünleri, ilaç ve tıbbi cihazları da kapsayan ihracat faaliyetlerini, Yemenli Husilerin yabancı terör örgütü olarak tanımlanmasına ilişkin aldığı yaptırımlardan muaf tuttu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran’la birlikte hareket eden Husilere karşı geçen hafta duyurduğu bu karar, Demokrat Joe Biden’ın Cumhuriyetçi Donald Trump’ın yerini alması öncesinde yürürlüğe girdi.

Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan cumartesi günü Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Husilerin liderleri sorumlu tutulmalıdır. Ancak örgütün tamamının bu şekilde değerlendirilmesi, Yemen halkına yalnızca daha fazla acı çektirecek ve savaşı sona erdirmek için gerekli olan diplomasiyi engelleyecektir.”

Birleşmiş Milletler yetkilileri Yemen’deki savaşı sona erdirmek için barış görüşmelerini yeniden canlandırmaya çalışırken diğer taraftan ekonomik kriz, para birimindeki değer kaybı ve koronavirüs salgını Yemenlilerin çektiği sıkıntıları artırıyor.

Husilerin terör örgütü olarak sınıflandırılması, harekete destek vermeyi veya kaynak sağlamayı suç sayarak ilişkili kişilerin ABD’deki tüm mal varlıkların dondurulmasını gerektiriyor. Aynı zamanda ABD’lilerin de söz konusu milislerle iş yapmalarını yasaklıyor. BM’den ABD’ye yapılan çağrılar ise bu sınıflandırmanın iptal edilmesi yönünde.

Diğer yandan ABD Hazine Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, BM ve bağlı ajanslar, Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu tarafından yürütülen resmi faaliyetlerin söz konusu sınıflandırma kapsamındaki yaptırımlardan muaf tutulacağı belirtildi. Ayrıca insani yardım projeleri, demokrasi ve eğitimi geliştirme, çevreyi koruma gibi faaliyetler ile tarımsal emtia, ilaç ve tıbbi cihazların ihracatı kapsamındaki çalışmalara da izin verileceği kaydedildi.

Şarku’l Avsat