Cumhuriyetçi lider: ‘Trump, Kongre Binası saldırısı sırasında kalabalığı kışkırttı’

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell dün (Salı) yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Ocak’ta Kongre binasına baskın düzenleyen kalabalığı kışkırttığını ve onları yalanlarla dolduruşa getirdiğini ifade etti.

Kentucky Senatörü McConnell Senato’ya yaptığı açıklamada, “Öfkeli kalabalıklar yalanlarla dolduruldu. Başkan ve diğer bazı önemli kişiler tarafından kışkırtıldı” dedi.

McConnell, Trump’ın en yakın müttefiklerinden biriyken sonunda ondan uzaklaştı. Ayrıca, “isyana teşvik” ile suçladığı ABD Başkanı Trump’ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına karar verilecek olan Senato’da yapılacak oylamada bu suçlamayı desteklemeyi reddetmedi.

McConnell açıklamasında, “Kongre’nin görevini yerine getirmesini engellemeye çalışarak Joe Biden’ın başkanlık seçimlerinde kazandığı zaferin onaylanmasını önlemek için olay çıkaran suçluları” kınadı.

McConnell, “Bu kararı durdurmak için korku ve şiddet kullanmaya çalıştılar ancak mücadele ettik. Demokratların Başkanı planlandığı gibi bugün (Çarşamba) yemin edecek. İşimizde ilerlemeye ve Amerikalıların iyiliği için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Senato Başkanı olarak McConnell’in yerini alacak olan Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer de aynı görüşü paylaşarak, “Olay çıkaranlar, isyancılar, beyaz ırkın üstünlüğünü savunanlar ve iç teröristler iktidar geçişini engellemeye çalıştı. Bunlar bizzat ABD Başkanı tarafından kışkırtıldılar” dedi.

Schumer açıklamasında, “İsyancıların başarısız olduklarını ve nesillerdir olduğu gibi bugün (Çarşamba) iktidarın barışçıl bir şekilde nakledilmesinin gerçekleşeceğini” vurguladı.

Şarku’l Avsat