İran, Trump ve ABD’li bazı üst düzey yetkilileri kara listeye aldı

İran, görev süresi yarın sona erecek olan ABD Başkanı Donald Trump ile bazı mevcut ve eski ABD’li yetkilileri, ‘insan hakları karşıtı girişim ve terörizm faaliyetlerinde’ bulundukları gerekçesiyle kara listeye aldı.

Tahran’ın Trump yönetiminin son tam gününde duyurulan hamlesi, yaptırım uygulanan kişilerin İran’daki varlıklarına el konulmasına izin veriyor.

Söz konusu kişilerin İran’da mal varlıkları olduğuna ilişkin bilgi olmaması nedeniyle bu kararın ABD Başkanı veya diğer yetkililer üzerinde bir mali etkisi olması muhtemel değil.

Trump yönetimi, 2018’de ABD’yi İran’ın dünya güçleriyle yaptığı nükleer anlaşmadan çektikten sonra İranlı yetkililere, politikacılara ve şirketlere yaptırımlar uyguladı.

İran medyasına göre Tahran tarafından yaptırım uygulanan yetkililer arasında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, eski Savunma Bakanı Mark Esper, Savunma Bakanı Vekili Christopher Miller ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin bulunuyor.

Kara listeye alınan diğer kişiler arasında ayrıca CIA Direktörü Gina Haspel, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, eski İran elçisi Brian Hook, Washington’un İran ve Venezuela Özel Temsilcisi Elliott Abrams ve Hazine Bakanlığı yetkilisi Andrea Gacki de yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, Trump ve ABD’li üst düzey yöneticilere ‘İran ve vatandaşlarına yönelik terörizm faaliyetleri ve insan hakları karşıtı girişimlerde oynadıkları rol’ nedeniyle yaptırım uygulandığını bildirdi.

Şarkul Avsat