Yemen Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanı Dr. Ahmed Avad bin Mübarek ve BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths (SANA)

Yemen: Husileri terör örgütü olarak sınıflandırmak barışa doğru bir adım

Yemen Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanı Dr. Ahmed Avad bin Mübarek, ABD’nin Husi grubunu terör listesine dahil etme kararının, barışa hizmet etmek için bu milislerle başa çıkma sürecini düzeltme yönünde bir başlangıç olduğunu söyledi.

Mübarek, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile video konferans aracılığıyla yaptığı görüşmede, “Bugün yaşadığımız insani kriz, altı yıldır şiddet ve terör yaklaşımını bırakmaları ile barışa yönelmeleri yönünde herhangi bir uluslararası baskıya maruz kalmayan Husi milisler nedeniyle yaşanıyor” dedi.

Bakan Mübarek, söz konusu görüşmede Husi milislerinin Aden Uluslararası Havalimanı’na yönelik terör saldırısının ardından Yemen’deki barış sürecinin zorluklarını dile getirerek, Yemen hükümetinin ABD yönetiminin Husi grubunu terör listesine dahil etme kararını memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

Hükümetin insani durum üzerindeki olası etkileri azaltmak için çabaladığını belirten Mübarek, insani yardım çalışmaları ve vatandaşların zarar görmemesini sağlama konusunda kararlı olduklarının altını çizdi.

Bakan, Yemen hükümetinin BM öncülüğünde yürütülen barış çabalarında aktif bir ortak olarak kalacağını da ifade etti.

Martin Griffiths ise, hükümetin ekonomik zorluklarla yüzleşme, finansal kaynaklar sağlama ve ulusal para biriminin istikrarını koruma çabalarına yönelik desteğini yineledi.

Şarku’l Avsat