Alman uzman: Koronavirüsün üçüncü, dördüncü ve beşinci dalgaları da mümkün

Almanya’da bulaşıcı hastalıklar uzmanı Clemens Wendtner, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında sadece üçüncü bir dalganın değil, dördüncü ve beşinci bir dalganın da mümkün olabileceğini söyledi.

Münih’teki bir hastanenin başhekimi olarak bir yıl önce Almanya’daki ilk koronavirüs vakasını tedavi eden Wendtner, “Kilitlemeye nispeten erken müdahale ettiğimiz için büyük bir üçüncü dalga yaşanmasını beklemiyorum” dedi.

Wendtner konuya ilişkin açıklamasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Nüfus arasında yaygın bir aşı olmadığı ve dışarıda yaz sıcakları olmadığı sürece, dördüncü ve beşinci dalgalar olabileceği fikrine alışmalıyız. Davranışlarımız bizim elimizde.  İşin püf noktası, bu dalgalardan etkilenmemek ve onları stabil tutmak. Kısıtlamaları bir an önce kabul etmeye karar verdiğimizde başarılı oluruz. Kısıtlamalar daha sonra daha tolere edilebilir bir minimuma indirilebilir.”

Şu anda en önemli şeyin aşılamayı hızlandırmak olduğunu söyleyen Wendtner, “Nüfusumuzun büyük bir kısmına bir an önce ulaşmak için aşı olmak zorundayız. Bunlar, salgında çok önemlidir. Yaz geldiğinde, sonbaharın da ardından geldiğini unutmamalıyız” şeklinde konuştu.

Wendtner, maske takmak ve sosyal mesafeye dikkat etmenin yanı sıra aşı olmakla herkesin salgının kontrol altına alınmasına ve kısıtlayıcı önlemlerin hafifletilmesine katkıda bulunabileceğinin altını çizdi.

Şarku’l Avsat