Brett McGurk ile Joe Biden (Fotoğraf: Twitter/ @brett_mcgurk)

Biden’ın ‘Brett McGurk’ kararı ABD ile Türkiye ilişkisinin geleceği hakkında soruları gündeme getirdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Brett McGurk’ü ulusal güvenlik ekibinde Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü olarak atama kararı, Washington ile Ankara arasındaki ilişkinin geleceği hakkında soruları gündeme getirdi.

Eski Başkan Barack Obama dönemindeki çalışmaları sırasında Suriye konusunda Türkiye karşıtı hareket eden McGurk’ün, YPG’ye desteğinden dolayı Ankara’nın tepkisini çektiği biliniyor.

Araştırmacılar, McGurk’ün, başta Suriye krizi olmak üzere bir dizi önemli konuda Türkiye’nin etkisini zayıflatma girişiminde bulunacağını düşünüyor.

Obama tarafından 2015’te eski DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi olarak atanan Brett McGurk (47), Trump döneminde istifa etmesinin ardından DEAŞ’a karşı sert durmadığı iddiasıyla Ankara’yı eleştirdi.

McGurk, DEAŞ lideri Ebubekir el Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonla ilgili Washington Post için kaleme aldığı makalede, “Türkiye’nin açıklaması gereken bazı şeyler var” ifadeleri ile Bağdadi’nin Suriye’de Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta bulunmasına atıfta bulundu.

Türk yetkililer, McGurk’ün, Suriye’de YPG’yi silahlandırmayı desteklemesinden endişe ediyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mayıs 2017’de katıldığı bir televizyon programında, “McGurk, Obama döneminde ABD’nin DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi oldu. McGurk’un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve PYD’ye açıkça destek veriyor” dedi.

Şarku’l Avsat