‘Fetih’, Devlet Başkanı adayını ele almadan önce Abbas’ı dinleyecek

El-Fetih Hareketi’nden bir yetkili hareketin devlet başkanlığı seçimlerine katılacak adayının kim olduğu konusunu ele almadıklarını ifade etti. Ayrıca yasama seçimlerindeki listenin de tartışılmadığını söyledi.

Hareketin ‘seçimler konusunda büyük bir işin eşiğinde olduğuna’ işarette bulundu.

Yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Devlet Başkanlığı için Mahmud Abbas’ın yeniden aday gösterilmesinin henüz masaya konulmadığını söyledi. Ancak bunun, aday olmayacağı anlamına gelmediğini de ekledi. Merkez Komitesi’nin herhangi bir karar vermeden ve bunu açıklamadan önce Abbas ile görüşüp, durumla ilgili fikirlerini dinleyeceğini ifade eden yetkili, sorunu çözmek için yeterli zamana sahip olduklarını söyledi. Büyük olasılıkla da yasama seçimlerinden sonra çözüleceğine işarette bulundu.

Fetih Hareketi’ndeki önemli isimler, 85 yaşındaki Abbas’ın yeniden aday gösterilmesi için çağrıda bulundu. Bunun üzerine aktivistler bu adımı ‘yaş’ ve ‘değişim zorunluluğu’ nedeniyle eleştirdiler.

Önümüzdeki Temmuz ayında gerçekleştirilmesi beklenen seçimlerde Abbas’ı Fetih Hareketi’nin tek adayı olarak gösterenler arasında Başbakan Muhammed Iştiyye de bulunuyor. Iştiyye bu konuda bir fikir birliği olduğunu söyledi.  Ancak geniş çaplı tartışmalardan sonra dönüp yeni bir açıklamada bulundu. Başbakan, “Fetih’in adayı Devlet Başkanı Ebu Mazen, benim kişisel adayım. Merkez Komitesindeki tüm kardeşlerimin aynı görüşte olduğuna inanıyorum ama sonuçta karar onundur” şeklinde konuştu.

Iştiyye’nin sözleri, sorunun ‘Fetih’ içinde veya Abbas’ın kendisi ile gerçekten çözülmediğini gösteriyor.

Abbas’ın tekrar aday olmaya niyetli olması halinde el-Fetih içinde bir muhalefet ve ya tehditle karşılaşacağı düşünülmüyor. Ancak Hareket’ten ihraç edilen ve aralarındaki anlaşmazlığı gidermek için girişimlerde bulunulan rakibi Muhammed Dahlan bunun dışında tutuluyor. Belki de İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan lider Mervan el-Bergusi, Abbas’a rakip olabilir. Bergusi, 2005 yılında gerçekleştirilen seçimlerde Abbas’a rakip olarak katılmış daha sonra yapılan baskı ve el-Fetih’in birliğini koruma çağrıları üzerine çekilmişti. Bergusi, el-Fetih Hareketi içinde büyük bir popülariteye sahip ve birçoğu devlet başkanlığını hak ettiğine inanıyor. Bu da serbest bırakılmasına yardımcı olabilir. Ancak diğerleri İsrail hapishanelerinde tutulan bir başkan seçmenin pratik olmadığını savunuyor.

Fetih Hareketi’nin Hamas’ın büyük olasılıkla rekabet edemeyeceği devlet başkanlığı seçimlerinde neredeyse garantili bir zaferle tüm bu sorunları ortadan kaldırması gerekecek. Konu hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, “Hamas, bölge ve dünyadaki siyasi iç karışıklıklar nedeniyle devlet başkanlığı görevi içi rekabet etme niyetinde değil” ifadelerini kullandılar. Hamas, İsrail ve ABD’nin terörist olarak nitelendirmesi nedeniyle hareketten hiçbir yetkilinin Filistin Devlet Başkanı görevine gelemeyeceğinin bilincinde. İsrail ve dünya 2006 genel seçimlerinden sonra, hareketin İsrail’i tanımaması ve barış için çaba sarf etmemesi gerekçesiyle ‘Hamas’ın kurduğu hükümeti kuşatma altına aldı.

Aynı durum, Başbakanlık için geçerli. Hamas, İsrail’in ayağını kaydırmak için defalarca el-Fetih ile anlaşma vaadinde bulundu. Devlet Başkanlığı seçimlerinde el-Fetih için yol açık gibi görünüyorken, Yasama Konseyi seçimleri büyük bir mücadele olacak. El-Fetih, tüm ulus için tek bir liste oluşturmaya hazırlanıyor, ‘Hamas’ da öyle, ancak daha sonra yasama, hükümet ve Filistin Kurtuluş Örgütü ile ortaklığa dayalı birleşik bir liste oluşturmayı da tartışacaklar. El-Fetih Merkez Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Sabri Saydam, Hareket’in Filistin genel seçimlerine hazırlanmak için iç düzenlemelerin başladığını söyledi. Saydam, şu anda hareketin içindeki en büyük çabanın seçimlere hazırlanmak için gerekli düzenlemeleri yapmak olduğunu ifade etti.

Saydam, önümüzdeki Pazar günü Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığındaki el-Fetih Hareketi’nin Merkez Komitesi toplantısında, yalnızca seçim dosyası ve harekete ilişkin düzenlemeleri ele alınacağını ve ardından hareketin Devrim Konseyi’nin toplantısının salı günü yapılacağını söyledi. Toplantılarda, Harekete ilişkin iç düzenlemeler ve seçimlerden önce elde edilmesi gereken başarılar da dahil olmak üzere yasama ve devlet başkanlığı seçimleri için gereken hazırlıklar tartışılacağını vurguladı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçtiğimiz cuma günü 2006’dan beri Filistin topraklarında ilk genel Filistin seçimlerinin yapılmasına hazırlık olarak önümüzdeki Mayıs ayından itibaren uygulamaya konulacak üç aşamalı bir kararname çıkardı. Kararnameye göre yasama seçimleri 22 Mayıs’ta, devlet başkanlığı seçimlerinin ise 31 Temmuz’da yapılması bekleniyor. Yasama Konseyi seçim sonuçlarının Filistin Ulusal Konseyi’nin oluşumunda ilk aşama olarak kabul edilecek. Filistin Kurtuluş Örgütü Temel Kanunu ve ulusal anlayışlara uygun olarak Ulusal Konsey’in 31 Ağustos’ta tamamlanması gerekiyor. Böylece mümkün olan her yerde Ulusal Konsey seçimleri yapılır. Tüm bunların önünde hukuk, güvenlik ve özgürlüklerle ilgili karışıklıklar var: Bunlar, grupların önümüzdeki ayın ilk haftasında Kahire’de resmi olarak anlaşma ve Batı Şeria ve Gazze’deki seçimleri onaylama ve düzenleme için bir onur belgesi imzalamak için tartışacakları dosyalar.