Galler’de koronavirüs aşıları şiddetli selden kurtarıldı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Aralık 2019 sonlarında yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığını açıklamasından bu yana küresel salgın (pandemi) dünya genelinde 2 milyon 102 bin 402 kişinin ölümüne neden oldu

ABD 420 bin 285 ölüm kaydederek pandemiden en çok etkilenen ülke olurken, onu 214 bin 228 ölümle Brezilya ve 153 bin 67 ölümle Hindistan takip ediyor.

ABD’de virüs kaynaklı kaydedilen ölü sayısı, artık ABD ordusunun 2. Dünya Savaşı’ndaki kaydettiği ölü sayısını aşmış bulunuyor.

Dünya çapında bildirilen ölü sayıları, gerçek toplamın yalnızca küçük bir kısmını yansıtıyor. Rakamlar, her ülkedeki sağlık otoriteleri tarafından yayınlanan günlük raporlara dayanıyor ve istatistik kurumları tarafından sonradan yapılan incelemeleri içermiyor.

Şarku’l Avsat’ta yer alan habere göre, Birleşik Krallık acil servisleri dün sabah (Perşembe) erken saatlerde, şiddetli sellerin koronavirüse karşı geliştirilen bir depo dolusu AstraZeneca-Oxford aşısına zarar vermesini önlemek için çalıştı. Acil durum personeli, Birleşik Krallık’ın Galler ülkesinde bulunan Wrexham’daki bir depoda saklanan aşı şişelerini kurtarmayı başardı.

Galler Belediyeler Konseyi Başkanı Mark Pritchard BBC’ye yaptığı açıklamada, sellerin İngiltere tarafından geliştirilen aşının üretilip depolandığı bir sanayi bölgesini tehdit ettiğini söyledi.

Christoph fırtınasının gece Galler’i vurması sebebiyle, sel uyarısı verdikten sonra onlarca Wrexham sakini evlerinden tahliye edildi. Yoğun yağışlar Birleşik Krallık’ı oluşturan diğer ülkeleri de etkiliyor. Hafta başında şiddetli hava koşulları İngiltere’nin kuzeyini ve İskoçya’nın bazı bölgelerini vurdu.

İngiltere’nin aşı imalat ortağı Wockhardt Şirketi yaptığı açıklamada, sellerin aşı üretimini etkilemediğini belirtti. Şirket yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Üretimin aksamasını veya binalara su girmesini engellemek için gerekli tüm ihtiyati tedbirler alındı​​… Alan artık güvenli, sellerin neden olduğu herhangi hasardan arınmış durumda ve her zamanki gibi çalışıyor.”

ABD dün (Perşembe), İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türünün dünya genelinde yayıldığı bir zamanda, salgına karşı uluslararası bir tepki başlatarak Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) geri döndü ve mali yükümlülüklerini yerine getirme sözü verdi.

Çarşamba günü WHO’ya dönüşünü duyuran yeni ABD yönetiminin “WHO’ya karşı mali yükümlülüklerini yerine getirme” düşüncesi bulaşıcı hastalıklar uzmanı Anthony Fauci tarafından Cenevre’deki BM ajansının yürütme kurulu toplantısında dile getirildi.

Çin’de, Şangay yetkilileri, şehir merkezindeki tarihi bir alanın yakınındaki bir yerleşim bölgesinde üç yeni vaka keşfettiğini duyurmasının ardından bölgeyi boşaltmaya ve virüsü tespit etmek için kontrollerini artırmaya başladı.

Eklem iltihabı tedavisinde kullanılan Tocilizumab aşının sağlık durumu kritik olan Kovid-19 vakalarında kullanılmasına yönelik Brezilya’da yapılan deneyler, ilacın klinik bir faydasının olmadığını gösterdi ve aşı olan kişiler arasında ölü sayılarının yükselmesi sebebiyle denemeler durduruldu.

Bangladeş, Hindistan’dan iki milyon doz aşı teslim aldı. Hükümet, 168 milyonu aşan nüfusunun aşılanmasına önümüzdeki hafta başlamayı hedeflediğini açıkladı.

Rusya’da ise Moskova Belediye Başkanı, geçen hafta günlük 2 bin ila 4 bin değişen yeni vaka oranlarının aralık ayı sonuna göre “çok daha az” olduğunu göz önünde bulundurularak kısıtlamaların “önemli” ölçüde hafifletildiğini duyurdu.

Son 10 yılda ilk kez futbolcu transfer sayıları bir önceki yıla göre azaldı. Dünya genelinde oyuncuların transferlerini kısıtlayan ve mali yansımaları olan salgın nedeniyle transfer ücretleri neredeyse dörtte bir azaldı.

Şarku’l Avsat