BM dini mekanların korunmasına yönelik kararı onayladı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, “Mısır, Suudi Arabistan, Fas ve diğer ülkeler tarafından önerilen” dini mekanların korunmasına yönelik kararı onayladığını belirtti. Söz konusu karar, BM tarafından, “barış ve hoşgörü kültürünü destekleme ve nefret çağrılarını engelleme” noktasında kabul edildi

Mısır’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed İdris dün yaptığı açıklamada, “Bu karar, dini hoşgörüsüzlük ve dine dayalı ayrımcılık vakalarına binaen alındı. Bu noktada hoşgörü, bir arada yaşam ve başka dinlere mensup kişileri ötekileştirmeme değerlerinin teşvik edilmesi ihtiyacı arttı” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi, “Karar tüm ülkeleri, ayrımcılık ve şiddete teşvik eden ulusal, ırksal veya dini konulardaki nefret çağrılarını engelleme noktasında etkili önlemler almaya çağırıyor” dedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu karar, dini mekanlara ve bölgelere yapılan tüm saldırıları kınama noktasında, devletleri dini mekanların korunmasına yönelik BM eylem planını desteklemeye çağırmakta. BM Genel Sekreteri söz konusu eylem planının uygulanması noktasında özel tedbirler almayı hedefleyen küresel bir konferans çağrısında bulunuyor. Birleşmiş Milletler İttifakı Ofisi tarafından hazırlanan eylem planı bu konudaki temel sorumluluğun devlete ait olduğu vurgusu ile hazırlanmıştır.”

Muhammed İdris, “Mısır’ın bir takım kardeş ve dost ülkeler ile birlikte önerdiği dini mekanların korunmasına yönelik karar, Mısır tarafından barış kültürü alanı ile hoşgörü ve din özgürlüğü değerlerinin güçlendirilmesi noktasında sunulan ve BM tarafından 2 ay içerisinde onaylanan ikinci karar” dedi.

Geçtiğimiz aralık ayının sonunda Birleşmiş Milletler (BM) 4 Şubat’ı, Dünya İnsan Kardeşliği Günü ilan eden bir kararı onaylamıştı.

Geçtiğimiz ay, New York Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, “Uluslararası İnsan Kardeşliği Günü” ilan etme noktasında, “Suudi Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn” tarafından önerilen kararı kabul etti.

El-Ezher BM’nin kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Dünya Kardeşler Günü’nün kabul edilmesi, kültürler arası yakınlaşma çağrısı, barış kültürünü teşvik etme, şiddeti ve nefreti engelleme ve tüm insanların paylaştığı ortak değerler noktasında farkındalık yaratmak için farklı kültürler ve dinler arası diyalogla sunulan değerleri koruma çerçevesinde gerçekleşti. Bu kararla, yerel, ulusal, bölgesel ve küresel olmak üzere herkes arasında barış ve anlayışı gerçekleştirme noktasında bir ortam oluşturmak hedeflendi” ifadelerine yer verdi.

Mısır Dışişleri Bakanlığına göre, “Dünya İnsan Kardeşliği Günü kararı, Abu Dabi’de 2019 yılında Papa Franciscus ve El-Ezher Kurumu Şeyhi Ahmed et-Tayyib tarafından imzalanan İnsan Kardeşliği belgesinin yıl dönümünün bir parçası olarak geldi. Bu belge, dünyaya barış, sevgi ve kardeşlik mesajı taşıyan, insani değerlere önem vermeyi ve çatışmalara son vermeyi amaçlayan tarihi bir belge olma özelliğine sahip.”

Mısır BM Daimi Temsilcisi dün Mısır Dışişleri Bakanlığı’na yaptığı açıklamada, “Mısır’ın barış kültürü ile hoşgörü ve din özgürlüğünün güçlendirilmesine olan ilgisi, bir arada yaşama, ılımlılık ve orta noktada bulunmasının ölçütü olarak coğrafi konumundan kaynaklanıyor. Ayrıca bu durum, dinler ve kültürler arasında yapıcı diyaloğu güçlendirme çabalarının yanı sıra, Mısır’ın, insanların dini inançları nedeniyle maruz kaldıkları ayrımcılıklar, olumsuz tavırlar ve damgalama olaylarını engelleme noktasındaki arzusundan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Şarku’l Avsat