ABD Senato Çoğunluk Lideri: Trump’ın azil davası adil ve hızlı olacak

ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer, eski Başkan Donald Trump’ın Senato’daki azil davasının adil olacağını ve hızlı bir şekilde ilerleyeceğini söyledi.

Reuters’a göre Schumer, New York’ta düzenlediği basın toplantısında, “Adil bir yargılama olacak ve nispeten hızlı bir şekilde ilerleyecek. Çok fazla zaman almaması gerek. Çünkü yapacak çok işimiz var” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör John Cornyn ise, Trump’ın ikinci azil davasının, Cumhuriyetçilerin meclisi iki yıl içinde geri almaları halinde eski Demokrat başkanların yargılanmasına yol açabileceği konusunda uyardı.

Trump, Demokratların çoğunluğuna sahip Temsilciler Meclisi’nde 10 Cumhuriyetçinin desteğiyle ikinci kez azil sürecine giren ilk ABD başkanı oldu.

Reuters/Ipsos tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre ABD’lilerin bir kısmı Trump’ın Senato tarafından bir ayaklanmayı kışkırtmaktan mahkum edilmesi ve kamu görevinden men edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Söz konusu ankete göre ABD’lilerin yüzde 51’i Trump’ın 6 Ocak’ta meydana gelen Kongre baskınını kışkırttığı için suçlu bulunması gerektiğini ifade etti.

Yüzde 37’lik bir kesim Trump’ın mahkum edilmemesi gerektiğini söylerken, yüzde 12 ise emin olmadıklarını belirtti.

Trump’ın siyasi geleceği sorulduğunda, yüzde 55 tekrar seçilerek göreve gelmesine izin verilmemesi gerektiğini söylerken, yüzde 34 bunu yapmasına izin verilmesi gerektiğini bildirdi, yüzde 11 ise bu konuda emin olmadığını dile getirdi.

Senato Trump’ı mahkum etmek için oy kullanırsa, onun tekrar göreve gelmesini önlemek için ikinci bir oylama gerekecek.

Şarkul Avsat