Husilerin Riyad’a yönelik füzeli saldırı girişimine Arap ve Avrupa ülkelerinden kınama

İran destekli terörist Husi milislerin, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki sivil yerleşim birimlerine yönelik füzeli saldırı girişimi Arap ve Avrupa ülkeleri tarafından kınandı.

Almanya, Fransa ve İngiltere tarafından yapılan ortak açıklamada, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik saldırı girişimi şiddetle kınandı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı ise Riyad’ı hedef alan ve Arap Koalisyonu Ortak Kuvvetler Komutanlığı tarafından durdurulan füzeli saldırı girişiminin kınandığını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, “Mısır, topraklarını savunmak, güvenlik, istikrar ve vatandaşlarını korumak için aldığı önlemler ile terör ve destekçilerine karşı yorulmak bilmeyen çabalarında kardeş Suudi Arabistan’a desteğini bir kez daha ifade ediyor” denildi.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı da, Riyad şehrinin Husi milisler tarafından hedef alınmasını kınayarak, bu suçların devam etmesinin Suudi Arabistan’ın güvenliği ve bölgenin istikrarına doğrudan bir tehdit olarak görüldüğü vurgulandı.

Ürdün Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanlığı, Husi milislerin Riyad’ı hedef alan ancak Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri tarafından son anda engellenen füze saldırısını kınadı.

Bakanlık Sözcüsü Dayfallah el-Fayiz, Husilerin Suudi Arabistan’ın yerleşim birimlerini hedef almaya devam etmesinin kınandığını dile getirerek, Ürdün’ün ayrım gözetmeksizin herkesi hedef alan, güvenlik ve istikrarı bozmayı amaçlayan her türlü şiddet ve terörü reddettiğini belirtti.

Ürdün ve Suudi Arabistan güvenliğinin bölünmez bir bütün olduğunu söyleyen Fayiz, “Kardeş Suudi Arabistan’ın güvenliğine yönelik herhangi bir tehdit, tüm bölgenin güvenlik ve istikrarına yönelik bir tehdittir” dedi.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef el- Hacraf ise, söz konusu saldırı girişimini kınayarak, “Bu terör saldırısı sadece Suudi Arabistan’ın değil, aynı zamanda Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarını da hedef alıyor. Aynı zamanda sivillerin hedef alınmasını yasaklayan uluslararası yasaların açık bir ihlalini temsil ediyor” diye konuştu.

Hacraf, füzeyi hedefine ulaşmadan durdurup imha edebilen Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri’nin etkinliğine övgüde bulundu.

KİK ülkelerinin güvenliğinin bölünmez olduğunu vurgulayan Hacraf, uluslararası toplumu sorumluluklarını üstlenmeye ve bölgede güvenlik ile barışı bozma girişiminde bulunan Husi milislere karşı sağlam durmaya çağırdı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin de, Husi milislerin başarısız girişimini kınayarak, İİT’nin Suudi Arabistan’ın güvenlik ve istikrarını korumakla birlikte vatandaşların güvenliğini sağlamak için aldığı tüm tedbirlerde yanında olduğunu vurguladı.

Şarkul Avsat