Oxfam: Koronavirüs dünyadaki ekonomik eşitsizliği daha da büyüttü

Londra merkezli uluslararası insani yardım örgütü Oxfam, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin dünyadaki ekonomik eşitsizliği daha da büyüttüğünü bildirdi.

AFP’ye göre Oxfam, hazırladığı ‘Eşitsizlik Virüsü’ başlıklı raporda salgın nedeniyle ekonomik eşitsizliğin tüm ülkelerde aynı anda arttığına ve bunun yüz yıl sonra ilk kez gerçekleştiğine vurgu yaptı.

Oxfam raporunda, “Gezegen üzerindeki en zengin bin kişi Kovid-19 nedeniyle yaşadığı kayıpları 9 ay içerisinde telafi edebilirken, dünyadaki en yoksullarının ekonomik olarak toparlanması 10 yıldan fazla sürebilir” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüsün bireyler ve gruplar üzerindeki etkisinde bile eşitsizlik olduğunun altını çizen Oxfam, bazı ülkelerde etnik azınlıklar arasında ölüm oranlarının belirgin bir şekilde daha yüksek olduğunu bildirdi.

Oxfam raporunda, daha adil ekonomilere ulaşmanın hızlı bir ekonomik iyileşmenin anahtarı olduğuna dikkat çekildi.

Oxfam İcra Direktörü Gabriela Bucher, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Eşitsizlikle mücadele, en zengin bireyler ve şirketlerin adil şekilde paylarını ödediği bir vergi sistemiyle finanse edilecek kamu hizmetlerine yapılan yatırımlarla, ekonomik kurtarma ve iyileştirme çabalarının merkezinde olmalıdır” dedi.

Şarkul Avsat