Taraneh Mohammedi (Hengaw)

İran’dan Kürt şaire tehdit: Bir daha şiir yazar ve okursan dilini keseceğiz

Genç Kürt şair Taraneh Mohammedi İran istihbarat elemanları tarafından kaçırıldı. Saatlerce alıkonulan Mohammedi, bir daha Kürtçe şiir okumaması için tehdit edildi

İran yönetimi, insan hakları ihlalleriyle gündemden düşmüyor.

Muhaliflere şiddet uygulamakla suçlanan Tahran yönetiminin kaçırarak tehdit ettiği insanlara her gün yenileri ekleniyor.

Bunlardan biri de 21 yaşındaki Kürt şair Taraneh Mohammedi oldu.

İran’ın Kürdistan Eyaleti’nin Bane kentinde dünyaya gelen Mohammedi, 16 yaşından beri genç yaşta evlilik, insan hakları ve kadın hakları konularında şiirler yazıyor.

Gizli numaralardan tehdit aldı, istihbarat tarafından sorgulandı

Mahabad Üniversitesi öğrencisi Mohammedi, gençler arasında sevilen ve popüler bir isim.

Gizli telefon numaralarından tehditler de alan Mohammedi, birkaç defa Bane polisi ve istihbarat servisi tarafından çağrılıp sorgulandı.

Kürt şair Taraneh’in ismini vermek istemeyen bir yakını, insan hakları ihlalleriyle ilgili rapor ve haberler hazırlayan Hengaw İnsan Hakları Örgütü’ne (Hengaw Organization for Human Rights) Mohammedi’nin tehdit edilmesiyle ilgili konuştu.

“Bir daha şiir yazar ve okursan dilini keseriz”

Mohammedi’nin okuduğu Kürtçe şiir ve sosyal medya faaliyetleri nedeniyle istihbarat elemanları tarafından kaçırılarak saatlerce alıkonulduğunu belirten kaynak, şu ifadelere yer verdi:

“İçinde dört istihbarat elemanın olduğu renkli camlı beyaz bir araba Taraneh’i zorla alıkoyuyorlar. Gözleri kapatılıyor ve şehir dışına çıkarılıyor. Arabada küfür ve aşağılayıcı hakaretlere maruz kalıyor. Bir daha şiir yazması ve okuması durumunda dilini kesmekle tehdit ediyorlar.” 

Hengaw’e konuşan kaynak, istihbaratçıların Mohammedi’yi saatlerce alıkoyup tehdit ettikten sonra evlerine yakın bir mahalleye bıraktıklarını aktardı.

Independent Türkçe