ABD Başkanı Joe Biden

Biden’dan Putin’e: ABD’nin ulusal çıkarlarını korumak için katı bir duruş sergileyeceğim

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Beyaz Saray’da göreve başladığından beri dün ilk kez telefonda görüştü.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “ABD Başkanı Biden, Rusya’nın bize veya müttefiklerimize zarar verecek her türlü eylemine karşı ABD’nin ulusal çıkarlarını savunmak için katı bir duruş sergileyeceğini açıkça ifade etti” denildi.

Açıklamaya göre iki lider, “New START antlaşmasını 5 yıllığına uzatma yönündeki niyetlerini dile getirerek, ekiplerin uzatma işleminin 5 Şubat’a kadar tamamlanması için acilen çalışma yürütmesi yönünde mutabık kaldı.

Biden, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine verdiği güçlü desteği ifade ederken, Rusya’nın sorumlu olduğuna inanılan SolarWinds siber saldırısı, Rusya’nın 2020 seçimlerine müdahale iddiası, Afganistan’daki ABD askerlerinin başına ödül konulduğu haberleri ve Rus muhalif Aleksey Navalni’nin zehirlenmesini de gündeme getirdi.

Biden ve Putin, gelecekte şeffaf ve tutarlı iletişimi sürdürme konusunda de anlaştı.

Diğer yandan, G7 dışişleri bakanları Navalni’nin ‘siyasi motivasyonlarla’ gözaltına alınmasını kınayarak, binlerce barışçıl protestocu ve gazetecinin gözaltına alınmasıyla ilgili ciddi endişeyi dile getirdi.

ABD, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Japonya ve Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi’nin ortak imzasıyla yayımlanan açıklamada, Rusya’ya ulusal ve uluslararası yükümlülüklerine uyma ve 23 Ocak’ta barışçıl toplanma haklarını kullandıkları için keyfi olarak gözaltına alınanları serbest bırakma çağrısında bulunuldu.

Söz konusu açıklamada, “Bireylerin görüşlerini ifade etme hakkının polis güçleri tarafından şiddetle bastırılması kabul edilemez” denildi.

Rusya’nın insan haklarına saygı duymak ve bunları garanti etmekle yükümlü olduğu hatırlatılan açıklamada, Rus yetkililere Navalni’yi derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakma çağrısı yapıldı.

Rus yetkilileri, Rusya’nın Kimyasal Silahlar Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülükleri ışığında kendi topraklarında kimyasal silahların kullanımını güvenilir bir şekilde araştırmaya ve açıklamaya çağırdılar.

Muhalif bir politikacıya karşı kimyasal silah kullanımının yanı sıra Navalni’nin yakın zamanda gözaltına alınmasının Rusya’daki demokrasiyi, bağımsız sesleri ve siyasi çoğulculuğu baltaladığı belirtildi.

Şarkul Avsat