Kral Selman video konferans aracılığıyla Bakanlar Kurulu oturumuna başkanlık etti (SPA)

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu terörün tüm tezahürlerinin reddedildiğini yineledi

Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, video konferans aracılığıyla Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında dün toplandı.

Suudi Arabistan’ın, Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir pazar yerine düzenlenen çifte terör saldırısını kınadığı, güvenlik ve istikrarını tehdit edenlere karşı kardeş Irak ile dayanışma içerisinde olduğu vurgulandı. Ayrıca Riyad’ın terörün tüm tezahürlerini reddettiğinin altı bir kez daha çizildi.

Toplantıda, Veliaht Prens Muhammed bin Selman başkanlığındaki Kamu Yatırım Fonu’nun (PIF) önümüzdeki beş yıllık stratejisinin onaylanması ele alındı.

Veliaht Prens’in, “Bu yeni strateji, değerli ülkemizin ekonomik büyüme, yaşam kalitesini yükseltme ve çeşitli geleneksel ve modern sektörlerde sürdürülebilir kapsamlı kalkınma kavramına ulaşma hedeflerini gerçekleştirmede önemli bir noktayı temsil ediyor” ifadelerini kullandığı konuşmasına övgüde bulunuldu.

Toplantıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair yerel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra Suudi Arabistan’da vaka sayılarının azalması ve sürü bağışıklığını sağlamak amacıyla aşılama kampanyasının yaygınlaştırılması ışığında eldeki veriler gözden geçirildi.

20 milyon amfetamin hapı kaçakçılığının engellenmesine değinilen toplantıda, güvenlik güçlerinin Suudi Arabistan’a narkotik madde kaçakçılığı yapan suç şebekelerinin faaliyetlerinin izlenmesindeki çabalarına ve Narkotik Suçlarla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün toplumun uyuşturucunun zararlarından korunmasındaki katkısına övgüde bulundu.

Bakanlar Kurulu toplantısında Suudi Arabistan’ın iç işlerine ilişkin bir takım kararlar da alındı.

Şarku’l Avsat