ABD’nin BM Büyükelçisi adayından Çin’e karşı durma sözü

ABD Başkanı Joe Biden’ın ülkenin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi adayı Linda Thomas Greenfield, 2019’da Savannah’da Çin tarafından finanse edilen bir enstitüde bir konuşma yapmaktan pişman olduğunu söyleyerek, Çin’e destek verme ithamına karşı kendini savundu.

Greenfield, Senato’daki onay oturumunda, 2019’da Georgia eyaletindeki Savannah Üniversitesi’nde bulunan Çin Konfüçyüs Enstitüsü’nde yaptığı konuşma hakkında soru aldı.

Washington Post’a göre, diplomat, Çin’e karşı hoşgörülü kabul edilen konuşma karşılığında üniversiteden bin 500 dolar aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Konfüçyüs Enstitüsü’nü Pekin’in lehine çalışma yapan bir propaganda aracı olarak sınıflandırmıştı.

Greenfield, “Bu daveti kabul ettiğim için gerçekten pişmanım. Bu gerçekten büyük bir hataydı. Zararlı Çin nüfuzunun etkilerini biliyorum. Konfüçyüs Enstitüsü’nün faaliyetlerini de çok iyi biliyorum” diyerek, BM çatısı altında Çin’e karşı durma sözü verdi.

Afro-Amerikalı diplomat Senato önündeki konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

“Nüfuzumuzu değerlerimize göre kullandığımızda, BM barışı, güvenliği ve kolektif refahımızı teşvik etmek için hayati bir kurum olabilir. Tersi durumda, sandalyemizi boş bıraktığımızda ve başkalarının bu boşluğu doldurmasına izin verdiğimizde, uluslararası toplum acı çekiyor ve ABD çıkarları da öyle. Özellikle Çin’in, ABD kurum ve değerlerinin dayandığı değerlere aykırı otoriter önceliklerine hizmet etmek için BM sisteminin tamamı içinde manevra yaptığını biliyoruz. Bu, benim BM’deki varlığım süresince olmayacak.”

Linda Thomas Greenfield, eski Başkan Barack Obama yönetiminde Afrika’dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapmış deneyimli bir diplomat.

Şarku’l Avsat