Veliaht Prens Muhammed bin Salman FII dördüncü oturumunda (Şarku’l Avsat)

Riyad’ın hedefi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek

Suudi Arabistan Veliaht Prensi: Riyad’ın dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmasını hedefliyoruz

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin gelir kaynaklarını çeşitlendirme ve ekonomiyi büyütme planlarının bir parçası olarak, başkent Riyad’ı dünyanın en iyi 10 ekonomisinden biri yapmaya çalıştıklarını açıkladı.
Veliaht Prens Muhammed bin Selman Geleceğe Yatırım Girişimi’nin (FII) dördüncü oturumunda yaptığı konuşmada, “Riyad’ın sahip olduğu zenginlikler, iş yaratma, ekonomide büyüme, yatırımlar ve birçok fırsat yaratma potansiyeli veriyor, bu yüzden Riyad’a dikkatle bakıyoruz” dedi.

Muhammed bin Selman konuşmasına şöyle devam etti:

“Riyad’ın dünyanın en büyük 10 ekonomi şehrinden biri olmasını hedefliyoruz. Bugün bir şehir olarak dünyanın en büyük 40. ekonomisi durumunda. Riyad’ın 7,5 milyon sakininin 2030 yılında 15 ila 20 milyona ulaşmasını hedefliyoruz. Dünyanın en büyük sanayi şehri Riyad’da ilan edilecek.”

Küresel ekonomilerin devletlere değil şehirlere dayalı olduğunu dile getiren Veliaht Prens, “Çünkü dünya ekonomisinin yüzde 85’ini oluşturuyorlar ve önümüzdeki yıllarda dünya ekonomilerinin yüzde 95’i onlardan gelecek. Bu nedenle, sanayi, yenilikçilik, eğitim, hizmetler, turizm veya diğer sektörlerde olsun, gerçek gelişme şehirlerde başlar” diye konuştu.

Riyad şehrinin ekonomik, endüstriyel ve turizm büyümesi yaratmak için çok büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Muhammed bin Selman, “Riyad bugün, Suudi Arabistan’daki petrol dışı ekonominin yaklaşık yüzde 50’sini oluşturuyor. Bir iş yaratmanın maliyeti, ülkedeki diğer şehirlerden yüzde 30 daha az, altyapı ve gayrimenkul geliştirme maliyeti ise yüzde 29 daha az oranda. Riyad’daki altyapı, Kral Selman’ın son 55 yılda Riyad şehrini yönetme ve planlamada yaptığı şeyden dolayı çok etkileyici durumda” ifadelerini kullandı.

Veliaht Prens sözlerine şöyle devam etti:

“Suudi Arabistan’daki nüfus artışına iki büyük şehirde odaklanıyoruz. Riyad, NEOM ve diğer bölgeler hizmetleri artırmaya, yaşam kalitesini iyileştirmeye ve turizm fırsatlarını, doğal kaynakları ve diğer fırsatları değerlendirmeye odaklanıyor.”

Riyad şehrinde milyonlarca ağaç dikmek için ‘Yeşil Riyad Programı’ oluşturma planlarından bahseden Muhammed bin Selman, “Bu, sıcaklığı ve toz seviyesini düşürecek” ifadelerini kullandı.

Saudi Aramco konusuna da değinen Veliaht Prens, “Suudi vatandaşlarına fayda sağlamak için Kamu Yatırım Fonu’na yurt içi ve dışında yatırım yapması yönünde nakit akışı sağlama planının bir parçası olarak, Aramco hisse arzı önümüzdeki yıllarda yeniden sunulabilir” dedi.