Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia

Suudi Arabistan: Tedbirlere uyulmaması bizi daha katı önlemler almaya zorlayacak

Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan tedbirlere uyulmamasına karşı uyararak, “Toplumun önleyici tedbirlere uymaması, bizi bir öncekinden daha sert önlemler almaya zorlayacaktır” dedi.

Sağlık Bakanı, bugün salgının ikinci dalgasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Gevşek önlemler nedeniyle vaka sayısında gözle görülür bir artış gözlemledik. Dünyanın birçok ülkesinin salgında ikinci dalgayı yaşadığını ve bunun birincisinden daha ağır olduğunu fark ediyorsunuz. Bundan biz de kaçınamayız. Bu yüzden konuyu çok ciddiye alıp, koronavirüsü kontrol altına alabileceğimiz tüm önlemleri uygulamalıyız” şeklinde konuştu.

Herkesin önlemlere bağlılığı ve işbirliğinin, devletin tüm sektörlerinin salgınla mücadele çabalarına katkı sağladığını dile getiren Bakan, “Hiç şüphesiz ki, tedbirlere uyulmaması bizi toplumu korumak için daha katı ihtiyati tedbirler almaya zorlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Salgınla mücadelede elde edilen kazanımları koruma çağrısında bulunan Dr. Rabia, “Bu, Allah’ın lütfu, sizin önlemlere bağlılığınız, sürekli desteğiniz ve halkın sağlık ile güvenliğini önceleyen bilge liderliğin çabası olmasa başarılamazdı” dedi.

Suudi Arabistan’ın diğer ülkelerde yaşananlara çok da uzak olmadığı konusunda uyaran Bakan, birçok ülkede olduğu gibi sağlık sisteminin çökmesinden endişe ettiklerini ifade etti.

Yaşanan dönemi ‘çok zor’ olarak nitelendiren Dr. Rabia, maske takılması, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve el sıkışmaktan kaçınılması gibi önlemlere uyulması gerektiğini vurgulayarak, tüm bunların salgının yayılmasını sınırlamada çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Şarkul Avsat