AB, Rus Sputnik V aşısını kullanmak istiyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rus aşısı Sputnik V’nin etkinlik oranının %91,6 olarak tespit edilmesinin ardından dün (Cuma), ağırlıklı kanaatinin aşının desteklenmesi yönünde olduğunu belirtti

Moskova’ya yaptığı ziyarette Borrell, bu başarısından dolayı Rusya’yı tebrik etti ve bunun “tüm insanlık için iyi bir haber” olduğunu belirtti. Avrupa İlaç Ajansı’nın aşının AB’de kullanılmasını onaylanacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Borrell’in Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği basın toplantısında Lavrov, “Bildiğiniz gibi aşı sıkıntısı ile karşı karşıyayız” dedi ve bu konuda geliştirilen aşıların varlığından hoşnut olduklarını belirtti.

Bilim insanları tarafından incelenen ve Moskova’daki “Estetik Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Merkezi” tarafından takip edilen klinik denemelerin sonuçları, bu haftanın başlarında saygın tıp dergisi The Lancet’de yayınlanmıştı.

Avrupa Komisyonu, ‘Sputnik V’nin dahil olmadığı, 2,3 milyar doz aşı üreticileriyle üye devletler adına 6 sözleşmeye imza attı.

Avrupa İlaç Ajansına göre, üreticiler piyasada ticaret yapmak için izin talep etmedi.

Şarku’l Avsat